Vydieračské emaily sú čoraz nebezpečnejšie, polícia upozorňuje na jeden detail

Hacker, vydieranie, email
Polícia upozorňuje na vydieračské emaily, v ktorých žiadajú bitcoiny. 7. september 2020 Foto: www.facebook.com Getty images - koláž WBN

Polícia Slovenskej republiky upozorňuje na ďalšie vydieračské emaily, ktoré operujú s podobnou metódou ako tie predošlé. Odosielateľ emailu píše, že vie o tom, že užívateľ navštevoval stránky pre dospelých, do počítača nahral trójskeho koňa a má fotky, ku ktorým nemal mať prístup.

Odosielateľ nie je známy

Potom požaduje zaslanie bitcoinov a na oplátku nepošle tieto súbory tretím osobám. Ako uvádza polícia vo svojom profile na sociálnej sieti, tieto emaily sú však nebezpečnejšie, pretože narozdiel od predošlých neobsahujú lámanú slovenčinu.

„V súvislosti s podozrivými emailovými správami, ktorých odosielateľ nie je prijímateľovi známy, odporúčame, aby užívatelia v žiadnom prípade na takúto emailovú správu nereagovali, neodpovedali, neotvárali prípadné prílohy podozrivého emailu a emailové správy tohto typu zmazali, či zaradili medzi nevyžiadanú emailovú poštu, takzvaný spam,“ odporúča Úrad kriminálnej polície PPZ.

Obeť vydierania

V prípade emailových správ, ktoré vykazujú znaky vydieračskej správy, takzvaný sextorsion (forma sexuálneho vydierania), sa prijímateľ emailovej správy môže ľahko stať obeťou vydierania, kedy je takýto útok voči nemu vedený za účelom získania finančného profitu páchateľa. Úrad kriminálnej polície dodáva, že za každých okolností je potrebné, aby bol používateľ obozretný.

V prípade ak je oznamovateľovi spôsobená škoda a má podozrenie, že ide o nezákonné konanie, môže postupovať v zmysle Trestného poriadku a podať oznámenie o skutočnostiach, že bol spáchaný trestný čin na ktoromkoľvek najbližšom útvare policajného zboru alebo na prokuratúre a predložiť konkrétne dôkazy o tom, že bol takýto trestný čin spáchaný.

Policajný zbor následne vykoná v súlade s právnym poriadkom Slovenskej republiky úkony vedúce k zaisteniu páchateľa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR