Samovražedný útok v mešite pripravil o život najmenej 88 ľudí, zrútila sa aj strecha budovy (video+foto)

Výbuch v mešite, Pakistan
Záchranári na mieste samovražedného útoku, pri ktorom zahynuli desiatky ľudí. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 31. januára 2023, 10:24

Počet obetí pondelkového samovražedného útoku v mešite v meste Pešávar na severozápade Pakistanu stúpol na 88.

Výbuch si vyžiadal aj viac ako 150 zranených. Väčšina obetí sú policajti, keďže mešita sa nachádza vo vnútri policajného komplexu. Neďaleká nemocnica uviedla, že mnohí zranení sú v kritickom stave, sú preto obavy, že počet mŕtvych ešte narastie.

PAKISTAN: Výbuch v mešite pripravil o život 47 ľudí
Výbuch v mešite si vyžiadal desiatky mŕtvych a zranených. Foto: SITA/AP

Bombový útok sa stal počas popoludňajších modlitieb. V mešite bolo viac ako 300 veriacich a ďalší boli na ceste dnu, keď útočník odpálil vestu s výbušninami. Mnoho ľudí utrpelo zranenia, keď sa zrútila strecha budovy, povedal jeden z miestnych policajtov.

Nie je jasné, ako sa útočník dokázal dostať do komplexu, ktorý zahŕňa aj policajné veliteľstvo a nachádza sa vo vysoko stráženej oblasti, kde sú aj vládne budovy.

K útoku sa na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter prihlásil líder pakistanského Talibanu (TTP). O niekoľko hodín neskôr sa však hovorca TTP dištancoval od útoku s tým, že ich zásady nepovoľujú útoky na mešity, semináre a náboženské miesta, pričom dodal, že páchatelia takých skutkov by mohli čeliť trestu zo strany TTP. Nekomentoval však, prečo sa predtým ich veliteľ prihlásil k útoku.

Pešávar je metropolou provincie Chajbar Paštúnchwá, v ktorej má pakistanský Taliban silnú prítomnosť. Mesto je scénou častých útokov militantov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom