Treba sa báť umelej inteligencie? Muži a mladí v nej vidia prínos, ženy sa obávajú rizík

Umelá inteligencia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Prínos umelej inteligencie vnímajú najmä mladí ľudia do 29 rokov a viac muži ako ženy. Ženy a ľudia starší ako 30 rokov si častejšie myslia, že riziká prevažujú nad prínosom.

Vyplýva to z prieskumu agentúry Median SK, ktorý realizovala od 27. apríla do 5. mája na vzorke 1003 respondentov.

Starší sa obávajú rizík

Podľa 43 percent respondentov prevažuje prínos umelej inteligencie nad rizikami, 45 percent má opačný názor. Viac ako polovica mužov vidí v tejto oblasti prínos, pričom rovnaký názor má len tretina žien.

Prínos vníma najmä veková kategória od 18 do 29 rokov (62 percent), so zvyšujúcim vekom klesá podiel respondentov vidiacich v umelej inteligencii prínos. V najvyššej vekovej kategórii už vidí prínos len 30 percent opýtaných, kým riziká vníma až 57 percent opýtaných a zvyšok sa nevedel vyjadriť.

Problematiku umelej inteligencie aktívne sleduje desatina obyvateľov Slovenska vo veku 18 a viac rokov, ktorí využívajú internet. Ide najmä o mužov alebo mladých vo veku 18 až 29 rokov.

Chýba ľudský prístup

So zvyšujúcim sa vekom klesá záujem o túto tému. Za informovaných s dostatkom informácií o umelej inteligencii sa považuje 38 percent respondentov, pričom aj v tomto prípade ide o častejšie o mužov.

Takmer tretina respondentov nemá žiadne skúsenosti s umelou inteligenciou vo forme chatbotov či hlasových asistentov. Ide najmä o respondentov vo veku 50 rokov a viac. Deväť percent hodnotí tieto skúsenosti pozitívne.

Aj v tomto prípade sa jedná častejšie o mužov, alebo najmladšiu vekovú kategóriu. Takmer polovica opýtaných si myslí, že umelá inteligencia v takejto forme niekedy pomôže, inokedy chýba ľudský prístup a 13 percent s ňou má negatívne skúsenosti.

Kde by sa mala využívať?

Viac ako 70 percent respondentov sa domnieva, že by sa umelá inteligencia mala v budúcnosti angažovať v kancelárskych prácach. Častejšie si to myslia muži (77 percent) ako ženy (65 percent) alebo mladí vo veku 18 až 29 rokov (80 percent).

Podľa dvoch tretín opýtaných by sa mohla umelá inteligencia angažovať aj v službách, ako sú call centrá, účtovníctvo či obchod, 49 percent si to vie predstaviť aj v doprave.

V oblastiach školstva, riešenia svetových problémov a v armáde by sa podľa väčšiny opýtaných nemala umelá inteligencia v budúcnosti angažovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Median SK