Združenie miest a obcí sa chce obrátiť na ústavný súd, môže za to novela o povinných škôlkach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Zvýšiť počty detí v materských školách by mala povinná predškolská dochádzka päťročných. Foto: ilustračné, Pixabay.com

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa obráti na Ústavný súd SR v súvislosti s novelou školského zákona, ktorý zavádza povinné predprimárne vzdelávanie pre všetky päťročné deti v materských školách.

V rozpore s ústavou

Agentúre SITA to v stredu potvrdil hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák, podľa ktorého je novela v rozpore s ústavou, ako aj so zákonom o štátnej správe.

Kaliňák vysvetlil, že schválená novela zákona o výchove a vzdelávaní, ktorú v stredu podpísala prezidentka Zuzana Čaputová, zavádza inštitút povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole, ktorý nepatrí medzi originálne kompetencie miest a obcí.

Ide o prenesený výkon štátnej správy, pričom presun takejto povinnosti musí byť podľa ústavy spojený s finančným krytím. Novela je tiež podľa Kaliňáka v rozpore s Európskou chartou miestnej samosprávy, podľa ktorej taktiež nie je možné presúvať na samosprávu povinnosti štátu bez finančného krytia.

Podmienky pre predškolské vzdelávanie

Podľa novely každá obec musí vytvoriť podmienky na splnenie povinnosti predškolského vzdelávania detí, riaditelia materských škôl a všetky obce musia zároveň vynútiť túto povinnosť od rodiča alebo zákonného zástupcu dieťaťa.

Doklad o plnení povinného predprimárneho vzdelávania sa bude vyžadovať pri zápise na povinnú školskú dochádzku v základnej škole. Zákonom sa určuje taktiež miesto a spôsob plnenia povinného predprimárneho vzdelávania.

„To sú všetko znaky plnenia povinnej školskej dochádzky rovnako ako v základnej škole alebo v strednej škole. V zmysle uvedeného ZMOS zastáva názor, že nejde o samosprávnu kompetenciu miest a obcí, ale o prenesený výkon štátnej správy v školstve,“ zdôraznil Kaliňák, podľa ktorého by výkon tejto úlohy mal byť v súlade s Ústavou SR plne hradený z prostriedkov štátneho rozpočtu.

Povinná pre všetky päťročné deti

Parlament schválil návrh poslancov vládnej koalície, aby bola materská škola povinná pre všetky päťročné deti, dnes novelu podpísala aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Touto právnou úpravou sa povinná školská dochádzka predlžuje zo súčasných desať rokov na jedenásť rokov. Povinná školská dochádzka v materskej škole bude trvať jeden školský rok, zákon bude platiť od 1. januára 2021.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Michal KaliňákZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SRZMOS Združenie miest a obcí Slovenska