Zástupcovia vysokých škôl podporujú zodpovedné reformy, očakávajú však navyšovanie výdavkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Zástupcovia vysokých škôl budú podporovať zodpovedné reformy, no očakávajú aj navyšovanie výdavkov na verejné vysoké školstvo. Uviedli to Slovenská rektorská konferencia (SRK), Rada vysokých škôl (RVŠ) a Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) vo svojom spoločnom vyhlásení k návrhu rozpočtu pre verejné vysoké školy v roku 2022.

Ako ďalej vysvetlili, chcú mladej generácií ponúknuť kvalitnú a udržateľnú infraštruktúru, aby mladí neodchádzali za štúdiom do zahraničia. Vyhlásenie poskytla referentka pre komunikáciu s médiami SRK Ľubica Benková.

Reprezentanti poukázali na to, že navrhovaný pokles rozpočtu pre verejné vysoké školy na rok 2022 o viac ako 27 miliónov eur nasleduje po minuloročnom poklese vo výške 18 miliónov eur. Podľa nich sa tak nevytvárajú podmienky pre reformy a ohrozuje sa nielen kvalita poskytovaného vzdelávania, výskumu, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti, ale aj samotná existencia verejných vysokých škôl. V súčastnosti vysoké školy podstupujú zásadnú reformu na zabezpečenie kvality vysokoškolského vzdelávania podľa nového systému akreditácie. Pri nej sa vysoké školy viac otvárajú externému prostrediu a reflektujú potreby slovenskej spoločnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie RVŠ Rada vysokých škôl SRSlovenská rektorská konferenciaŠRVŠ Študentská rada vysokých škôl