Výhražné e-maily školám rieši polícia ako teroristický útok, neznámy páchateľ chce desaťtisíce eur (video)

Prezident Policajného zboru Ľubomír Solák počas tlačovej besedy k situácii v súvislosti s výhražnými e-mailami, ktoré dnes dostali niektoré stredné školy na Slovensku. Bratislava, 5. december 2023. Foto: SITA/Jana Birošová.
Tento článok pre vás načítala AI.

Niektoré stredné školy na Slovensku dostali v utorok výhražné e-maily, v ktorých doposiaľ nezistený páchateľ zverejnil hrozby útoku, smrti a zničenia tým, že v stredu 6. decembra chce odpáliť výbušniny, ktoré by už mali byť v bližšie nešpecifikovaných školách na území Slovenska.

Ako na tlačovej konferencii informoval prezident Policajného zboru Ľubomír Solák, vyhrážky sa mali týkať iba stredných škôl v Bratislavskom, Žilinskom a Prešovskom kraji, ale ich počet neuviedol. „Vyšetrovateľ na základe týchto skutočností neodkladne začal trestné stíhanie,“ uviedol Solák.

Bezpečnosť na prvom mieste

Bratislavský župan Juraj Droba na utorkovom brífingu povedal, že výhražný e-mail prišiel na Gymnázium Einsteinova v Petržalke, Gymnázium A. Bernoláka v Senci a Gymnázium I. Horvátha v Ružinove.

„Komunikujeme s riaditeľmi všetkých našich škôl a rozhodli sme sa im odporučiť, aby zajtra prešli na jeden deň na dištančnú formu výučbu, keďže hrozby sa týkali stredy,“ uviedol. Droba poznamenal, že situáciu nechcú podceňovať a od rána sú v kontakte s ministrom vnútra aj novým policajným prezidentom.

„Akokoľvek môže vyzerať táto hrozba amatérsky, bezpečnosť detí a zamestnancov našich škôl je na prvom mieste, a preto treba každú hrozbu preverovať,“ skonštatoval a nakoľko sa vyhrážky týkajú stredy 6. decembra, riaditeľom všetkých župných škôl odporučili dať na tento deň dištančné vyučovanie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Údajný výhražný e-mail

Do redakcie agentúry SITA sme údajný výhražný e-mail dostali a neznámy páchateľ sa vyhráža, že ak nezaplatia desaťtisíce eur v kryptomenách, bude v stredu 6. decembra zabíjať. Uviedol aj svoje instagramové konto, na ktorú ho môžu kontaktovať.

V dotknutých školách už polícia zvýšila hliadkovú činnosť, ale bezpečnostné opatrenia sú podľa Soláka zamerané na celé Slovensko. „Našou snahou je zamedziť možnej hrozbe, preto boli nadsadení pyrotechnici a psovodi, boli prezreté priestory škôl a okolí. Školám, ktorým bol email doručený, sme odporučili uzavretie škôl do doby, pokiaľ pominú možné riziká,“ zdôraznil policajný prezident s tým, že riziká priebežne vyhodnocujú.

Zároveň všetky zložky, aj v spolupráci so zahraničnými organizáciami, pracujú na zistení totožnosti páchateľa výhražného mailu. Národná kriminálna agentúra (NAKA) vedie v súvislosti s výhražnými e-mailami trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin teroristického útoku.

Udalosti spojené s výhražnými správami dôrazne odsudzuje aj Študentská rada stredných škôl (ŠRSŠ).

„Sme znepokojení z toho, že stredoškoláci a stredoškoláčky sa dostávajú do ohrozenia života, a nie je im umožnené cítiť sa vo vzdelávacom prostredí bezpečne,“ uvádzajú predstavitelia ŠRSŠ vo svojom vyhlásení a vyzývajú zriaďovateľov škôl, aby k situácii pristúpili rozvážne a zodpovedne, a aby životy študentov či zamestnancov neboli ohrozené.

Zároveň žiadajú študentov, aby sa riadili pokynmi zriaďovateľov škôl a bezpečnostných zložiek. „Veríme, že kompetentné orgány situáciu v najbližšom čase vyriešia,“ dodávajú. Vyhlásenie vytvorilo a schválilo viac ako 60 členov ŠRSŠ.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj DrobaĽubomír Solák
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)PZ Policajný zbor SR