Vstup malých a stredných podnikov do duálneho vzdelávania sa vďaka novele zákona uľahčí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Umelecká prax v Trenčíne. Foto: Adient

Do systému duálneho vzdelávania sa uľahčí vstup malých a stredných podnikov a samostatne zárobkovo činných osôb. Zvýšiť by sa mala aj kvalita a atraktivita poskytovaného odborného vzdelávania a príprava v systéme duálneho vzdelávania.

Vyplýva to z vládnej novely zákona o odbornom vzdelávaní a príprave, ktorá zavádza nový inštitút nadpodnikového vzdelávacieho centra. Novelu, ktorú parlament schválil 20. októbra, v pondelok podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.

Administratívna záťaž sa odstráni

Novela definuje osobitný model experimentálneho overovania odborov vzdelávania na stredných odborných, športových a umeleckých školách a konzervatóriách, ktorého cieľom je ešte viac zosúladiť potreby trhu práce a zamestnávateľov s ponukou odborov vzdelávania, čo sa má zabezpečiť prostredníctvom podávania návrhov na nové odbory vzdelávania cez vecne príslušné stavovské a profesijné organizácie.

Zákon odstraňuje aj administratívnu záťaž pre zamestnávateľov v procese overovania spôsobilosti pre systém duálneho vzdelávania. Zavádza možnosť uskutočniť praktické vyučovania formou cvičnej práce aj v akreditovanej inštitúcii v rámci praktického vyučovania v zahraničí.

Novela upraví aj niektoré náležitosti

Rozšíria sa tiež dôvody výpovede zmluvy o duálnom vzdelávaní zo strany stredných odborných škôl. Upravujú sa náležitosti ukončenia učebnej zmluvy písomnou dohodou so súhlasom školy a ďalšie náležitosti učebnej zmluvy, ako napríklad možnosť uzatvoriť novú učebnú zmluvu s iným zamestnávateľom so súhlasom školy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Zuzana Čaputová