Vedci zo SAV objasnili spôsob života juhoamerických švábov, jednu vec majú spoločnú s mravcami i včelami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zoskupenie švábov z rodu Melyroidea. Foto: SAV, P. Vršanský - Ľ. Vidlička www.sav.sk

Slovenskí vedci prispeli k objasneniu spôsobu života švábov žijúcich v Južnej Amerike, pričom ich výskum v tejto oblasti momentálne komentujú svetové vedecko-popularizačné média.

Ako ďalej v tlačovej správe informovala Slovenská akadémia vied (SAV), výskum našich vedcov prispel k poznaniu, že skúmané šváby žijú organizovane, podobne ako napríklad včely alebo mravce.

Šváby s nevšednou stavbou tela

Vedci sa konkrétne zamerali na zeleného kovovolesklého švába z rodu Melyroidea, o ktorom sa domnievali, že predstavuje relikt z čias dinosaurov.

„Nevšedná stavba tela sa však ukázala byť dôsledkom nie primitívnosti, ale spôsobu jeho života. Jedná sa o zvláštnu skupinu švábov žijúcich v hniezdach do tisíc jedincov. Pravdepodobne sa živia výlučne zelenými riasami. Pozorované boli mláďatá všetkých vývinových štádií, dospelí ‚pracovníci‘ ako aj ‚kráľovná‘, pričom dospelé jedince kŕmili mláďatá,” povedal Peter Vršanský, geológ SAV a zároveň vedúci medzinárodného výskumného tímu.

Výskum by mohol pomôcť k ich ochrane

Hniezdo spomenutého rodu švábov sa vedcom podarilo nájsť až po viacerých rokoch hľadania v bližšie neurčenom druhu stromu z rodu Casearia. Tieto stromy majú pritom tvrdé drevo, ktoré sa nerozkladá tak rýchlo, ako väčšina iných druhov stromov v pralese. Hniezda švábov boli zároveň nájdené aj v bambusoch, ktoré majú tiež veľmi tvrdé drevo, a preto sú vhodné na stavbu viacročného hniezda.

„Určitou úrovňou spoločenského života sa vyznačujú zrejme viaceré šváby z rovnakej čeľade, keďže sa nám podarilo zdokumentovať takýto spôsob života aj u ďalších novo opísaných príbuzných druhov. Dúfame, že výskumom zároveň pomôžeme ochrane jedného z najcennejších území sveta, ktorým je biosférická rezervácia UNESCO Sumaco v Ekvádore,“ zdôraznil Ľubomír Vidlička z Ústavu zoológie SAV.

Vedci vytvorili profil správania švábov

Akadémia pripomína, že počas niekoľkých expedícií vedci detailne zdokumentovali celý životný cyklus a vytvorili profil správania spomenutých švábov.

Na výskume sa podieľal aj doktorand Ústavu zoológie SAV Jan Hinkelman a Štefan Nagy z Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Vršanský
Firmy a inštitúcie SAV Slovenská akadémia vied