Učitelia majú možnosť sa prihlásiť do programu zameranom na profesijný a osobný rast

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ilustračné foto Foto: Pixabay

Učitelia majú možnosť prihlásiť sa do 30. marca do programu, ktorý im poskytne mentora pre profesijný a osobný rozvoj. Agentúru SITA o tom informovala Simona Turková z neziskovej organizácie Leaf Academy.

Ide o deviaty ročník Individuálneho rozvojového programu učiteľa (IRPU), ktorý je určený pre pedagógov gymnázií, stredných škôl a druhého stupňa základných škôl. Mentoringovo-koučingový program trvá osem mesiacov a jeho účastník nemusí nikde cestovať, zaplatí zaň 100 eur.

Cieľom je poradiť, nie kritizovať

Po vstupe do programu získa každý učiteľ svojho vlastného mentora, ktorý bude odborníkom z praxe. Organizácia podotýka, že mentor nie je inšpekcia, a teda jeho úlohou nie je kritizovať či rozdávať rady.

Hoci navštevuje vyučovacie hodiny, do ich priebehu nezasahuje. Po ich skončení spolu s učiteľom rozoberá priebeh hodiny z didaktického aj osobnostného hľadiska. Pomocou otázok usmerňuje učiteľa, aby našiel nové riešenia a pracoval na svojich stanovených cieľoch.

„Individuálny prístup je zárukou toho, že v centre pozornosti sú potreby a osobitosti každého učiteľa,“ uvádza organizácia. Stretnutia sa uskutočňujú približne raz za dva týždne. Učiteľ však nemusí nikam cestovať, celý osemmesačný program sa koná priamo v jeho triede.

Kritériom je osobná motivácia

Mentori, s ktorými organizácia spolupracuje, pôsobia v rámci celého Slovenska. Leaf Academy dodáva, že ak sa v niektorom z miest žiadny nenachádza, je zabezpečená online komunikácia.

Znamená to, že učiteľ raz za dva týždne natočí video zo svojej hodiny. Následne ho zanalyzuje spolu s mentorom prostredníctvom video-rozhovoru na diaľku.

Organizácia podčiarkuje, že rozhodujúcimi kritériami pre výber do programu je silná vnútorná motivácia, ochota a chuť pracovať na sebe a potenciál robiť zmeny.

„Hľadáme učiteľov, ktorí majú úprimnú a neutíchajúcu chuť zlepšovať sa. Mentoring je náročný proces, pri ktorom je občas potrebné zájsť až za hranicu svojej komfortnej zóny, pretože len tak dokážeme s učiteľmi objaviť nové možnosti ako posunúť ich prácu na vyššiu úroveň,“ priblížila koordinátorka programu z organizácie Leaf Jana M. Balážová.

Profesijný rozvoj učiteľa je dôležitý

Balážová dodala, že cieľom programu je pomôcť čo najväčšiemu počtu učiteľov vytvárať pre svojich žiakov čo najlepšie podmienky na celostný rozvoj.

Účastníčka programu učiteľka z Gymnázia Jura Hronca v Bratislave Lenka Ditte uviedla, že IRPU nahrádza niečo, čo v školstve chýba a čo je zároveň účinnou cestou pre profesný rozvoj učiteľa.

„Bez spätnej väzby, podnetov, inšpirácií a otázok by som nemala šancu na sebe pracovať,” vysvetlila. Program IRPU doteraz absolvovalo vyše 200 učiteľov z rôznych častí Slovenska.

Do nového ročníka je možné prihlásiť sa do 30. marca cez oficiálnu stránku organizácie. Účastnícky poplatok za celý osemmesačný program pre jedného učiteľa sa skladá z dvoch častí. Prvých 50 eur zaplatí učiteľ v úvode programu a je tento poplatok je nevratný. Druhú časť zaplatí po úspešnom absolvovaní programu, pokiaľ to situácia učiteľovi umožňuje.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Simona Turková