Študenti apelujú na odchod Šofranko z rady, Gröhling žiada premiéra o odvolanie poslankyne

Podpredseda strany SaS a poslanec Branislav Gröhling plne stojí za Študentskou radou vysokých škôl (ŠRVŠ) a apeluje na poslankyňu OĽaNO Máriu Šofranko, aby odstúpila z Rady Fondu na podporu vzdelávania. Ako uviedol vo vyhlásení, jej nominácia do rady je nielen popretím zmyslu zákona, ale aj toho, že éra „našich ľudí“ sa stále neskončila.

Novela zákona

„Cieľom novely zákona o Fonde na podporu vzdelávania bolo zabezpečiť najmä efektívnejšiu kontrolu verejných financií. V žiadnom prípade som neočakával, že namiesto experta na financie, ktorého malo menovať ministerstvo financií, sa Igor Matovič rozhodne nominovať jednotku kandidátky OĽaNO,“ povedal Gröhling. Táto nominácia podľa neho nielen, že vzbudzuje nedôveru, ale je aj výsmechom do tváre všetkým poctivým študentom.

„Osobne som očakával, že si poslankyňa OĽaNO uvedomí konflikt záujmov a odíde sama. Ak sa tak ale neudeje, plne stojím za Študentskou radou vysokých škôl a žiadam ministerstvo financií, aby bola Mária Šofranko okamžite odvolaná,“ dodal Gröhling.

Odvolanie poslankyne

Študentská rada vysokých škôl požaduje, aby bola poslankyňa Šofranko predsedom vlády, ktorý je aj povereným ministrom financií, odvolaná z funkcie v Rade Fondu na podporu vzdelávania (FnPV). ŠRVŠ okrem toho uvažuje o tom, že by podnikla aj právne kroky smerom k príprave novelizácie zákona o FnPV, aby sa v budúcnosti predišlo situácii, keď bude medzi členstvom rady Fondu poslanec, ktorý nie je odborníkom na financie, no bol nominovaný šéfom rezortu financií.

Cieľom ŠRVŠ však je, aby mal Fond čo najlepšie vedenie, a preto oslovili aj Nadáciu Zastavme korupciu, aby im pomohla nastaviť výberový proces tak, aby sa predišlo opakovaniu takejto situácie.

Poslankyňa Šofranko v reakcii odmietla, že by nomináciou do FnPV dostala teplé miestečko.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingMária Šofranko
Firmy a inštitúcie Nadácia Zastavme korupciuOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaŠRVŠ Študentská rada vysokých škôl