PS posilnili expertky pre oblasť školstva, predstavili tri piliere programu a vyjadrili sa aj k platom

Predseda hnutia PS Michal Šimečka predstavil nové posily pre oblasť školstva: Vieru Kalmárovú (prvá zľava) a Tinu Gažovičovú (vpravo). Foto: www.facebook.com

Hnutie Progresívne Slovensko (PS) posilnia ako odborníčky pre oblasť školstva bývalá hlavná inšpektorka Viera Kalmárová a expertka na vzdelávanie a inklúziu Tina Gažovičová, ktorá participovala i na viacerých reformách z Plánu obnovy na rezorte školstva i v Štátnom pedagogickom ústave. Politický subjekt o tom informoval v tlačovej správe.

Program bude stáť na troch pilieroch

Gestorkou pre oblasť školstva je v hnutí zakladateľka a manažérka viacerých súkromných škôl Ingrid Kosová, ktorá je i členkou predsedníctva PS. Kosová uviedla, že program progresívcov pre školstvo bude stáť na troch pilieroch, a to „Spokojní žiaci, žiačky a rodičia, Spokojní učitelia a učiteľky a Priateľské prostredie“.

Dodala, že je potrebné, aby školy žiakov v školách reálne pripravovali na život, a tiež ich naučili kriticky myslieť. Za dôležité považuje i motivujúce metódy výučby a úpravu spôsobu hodnotenia tak, aby netrestalo.

Adekvátne platy pre pedagógov

„Učiteľ je rozhodujúcim faktorom vzťahu žiaka k vzdelávaniu. Je preto nevyhnutné, aby boli učitelia a učiteľky adekvátne odmenení a kvalitne pripravení a manažovaní. Ich platy by mali byť v rovnakom pomere k platom vysokoškolsky vzdelaných ľudí v iných povolaniach tak, ako je tomu v zahraničí. Aby ľudia neodchádzali z učiteľských pozícií, zamerať sa chceme aj na zvýšenie podielu ich praktickej prípravy a na adekvátnu metodickú podporu,” priblížila Kalmárová pilier programu zameraný na pedagógov.

Gažovičová doplnila, že priateľské prostredie je podstatné pre kvalitné vzdelávanie, no pripustila, že na Slovensku v oblasti inkluzívneho vzdelávania existujú nedostatky.

Spoločne s dostatočným financovaním školského prostredia je tiež dôležité zvýšiť transparentnosť pri prideľovaní rôznych finančných prostriedkov,” uviedla. Na príprave programu hnutia pre školstvo sa podieľali i ďalší odborníci a odborníčky vrátane expertky na vysoké školstvo Renáty Hall.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ingrid KosováRenáta HallTina GažovičováViera Kalmárová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRPS Progresívne SlovenskoŠtátny pedagogický ústav (ŠPÚ)