Poslanci nebudú hlasovať o odoberaní akademických titulov, neuplynula potrebná lehota

Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer.

BRATISLAVA 7. februára (WebNoviny.sk) – Parlament nebude hlasovať o vládnom návrhu o odoberaní akademických titulov. Oznámil to v rokovacej sále podpredseda NR SR za Most-Híd Béla Bugár s tým, že o tom rozhodol ústavnoprávny výbor.

Dôvodom je, že neuplynula potrebná šesťmesačná lehota, počas ktorej nesmie byť prerokúvaný návrh v tej istej veci.

Navrhovaná výmena akademika za právnika

Návrh novely vysokoškolského zákona zveruje rozhodovanie o odobratí titulu do pôsobnosti vysokej školy, vzhľadom na princíp „kto udeľuje, ten odníma“, pričom za vysokú školu má konať rektor na návrh poradnej komisie.

Rezort školstva sa pri tvorbe novely inšpiroval zákonom v Českej republike, kde má poradná komisia sedem členov – šesť členov menuje rektor spomedzi profesorov, docentov či ďalších odborníkov, siedmeho člena komisie menuje rektor z radov študentov vysokej školy.

Ministerstvo školstva SR navrhuje vymeniť jedného akademika za právnika. Upravené sú aj dôvody pre odňatie tak, aby išlo o konkrétnejšie dôvody, na rozdiel od pomerne všeobecnej českej úpravy.

Odobratie titulu do desiatich rokov

Problematika odnímania titulov je podľa ministerstva školstva témou, ktorá dlhodobo rezonuje vo verejnosti. V tejto oblasti je preto podľa rezortu potrebné sa vysporiadať s niekoľkými otázkami, najmä čo odnímať, za akých okolností odnímať, kto má rozhodovať v prvom stupni aj v druhom stupni, do akého času od absolvovania štúdia/udelenia titulu je možné rozhodovať a aké majú byť následky rozhodnutia.

Titul by bolo možné odobrať napríklad v prípade, ak bol absolvent právoplatne odsúdený v súvislosti so záverečnou vysokoškolskou prácou za trestný čin vydierania, nátlaku, porušenia autorských práv či falšovanie. Dôvodom môže byť aj to, ak bola práca vypracovaná inou osobou. Titul by bolo možné odobrať do desiatich rokov odo dňa riadneho skončenia štúdia. Dňom doručenia písomného oznámenia ministerstvu školstva dotknutá osoba stráca príslušný titul.

Parlament nebude z rovnakého dôvodu hlasovať ani o návrhoch opozičných strán ĽSNS a OĽaNO o zmenách v zákone o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Béla Bugár
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky