Plavčan povedal, ako bude riešiť zvyšovanie platov učiteľov

Minister školstva Peter Plavčan Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 18. februára (WebNoviny.sk) – Minister školstva Peter Plavčan predloží na rokovanie vlády v máji návrh zákona o šesťpercentnom zvýšení platov pre pedagogických zamestnancov v regionálnom školstve od septembra tohto roka.

Tento zákon bude platiť pre všetky kategórie pedagogických a odborných zamestnancov a budú ho musieť dodržať všetci. Reagoval tak na vyjadrenia Rady Združenia miest a obcí Slovenska, ktorá uviedla, že nemajú od septembra prostriedky na plánované šesťpercentné navýšenie platov pre svojich zamestnancov v školstve.

Minister školstva zároveň uviedol, že budúci týždeň bude v pondelok rokovať s predstaviteľmi Združenia miest a obcí Slovenska a následne koncom týždňa opäť aj so školskými odbormi. Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek po rokovaní s ministrom školstva uviedol, že je čiastočne spokojný s výsledkom rokovania. Dodal však, že potrebuje vedieť konkretizáciu, čo sa bude diať s pedagógmi, ktorí spadajú pod samosprávu.

Obce a mestá pritom financujú z podielových daní materské školy, základné umelecké školy, školské kluby detí, centrá voľného času, školské jedálne a školské internáty. Situácia sa týka približne 25-tisíc pedagogických a odborných zamestnancov. Pripomenul tiež, že už v roku 2015 školské odbory organizovali petíciu na zjednotenie kompetencií pod ministerstvom školstva. Súčasná situácia je podľa neho dôkazom toho, že niektoré mestá a obce nezvládajú financovať školstvo. Ako dodal, je čas, aby sa nad tým zamysleli aj politici.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavel ondekPeter Plavčan
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR