Petícia Za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách skončila, boj za slobodné univerzity pokračuje

Účastníci protestu proti novele zákona o vysokých školách na Námestí slobody v Bratislave. Bratislava, 16. november 2021. Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Petičný výbor sa po prekročení 20-tisíc podpisov dohodol na ukončení petície Za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách.

Podľa organizátorov petície však zber podpisov spolu s protestom Za slobodné univerzity potvrdil široký a zásadný nesúhlas akademickej obce a jej reprezentácií s predloženou novelou vysokoškolského zákona.

V tlačovej správe o tom informoval hovorca Kancelárie rektora Slovenskej technickej univerzity (STU) Juraj Rybanský.

Študenti vyšli do ulíc

„Zhodli sme sa, že misia petície bola naplnená. Jasne ukázala, že nesúhlas s predloženou novelou nie je vecou skupinky konzervatívnych akademikov, ktorí sa bránia reformám, ale širokej vysokoškolskej pospolitosti,“ povedal predseda petičného výboru, rektor STU Oliver Moravčík.

Petícia vyústila aj do protestu Za slobodné univerzity, ktorý 16. novembra priviedol do ulíc najviac študentov od Novembra ´89 s cieľom postaviť za akademické slobody, ktorých ohrozenie konštatovala aj Generálna prokuratúra SR.

„Proces prijímania novely vysokoškolského zákona neprebehol šťastne ani štandardne a u mnohých členov a členiek akademickej obce viedol k veľkým obavám – oprávnene. Veríme, že predkladateľ zákona náš hlas vypočul a podnety nastolené v medzirezortnom pripomienkovacom konaní zapracuje do finálneho návrhu zákona, ktorý však doteraz nemáme k dispozícii, čo tiež prispieva k absolútnej neštandardnosti, a tým i k nedôveryhodnosti celého procesu,“ konštatoval rektor Univerzity Komenského Marek Števček.

Ministerstvo vyzývajú na dialóg

Predseda Rady vysokých škôl Martin Putala vyzval opätovne ministerstvo školstva, aby bezodkladne pristúpilo ku konštruktívnemu dialógu so zainteresovanými stranami.

„Aby výsledkom mohla byť novela, ktorá posunie slovenské vysoké školy dopredu tým, že im vytvorí lepšie podmienky pre napĺňanie ich poslania,“ uzavrel Putala.

Organizátori petície a protestu potvrdili, že budú pokračovať v ďalších aktivitách s cieľom zabrániť prijatiu niektorej z doposiaľ prezentovaných podôb novely vysokoškolského zákona.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek ŠtevčekMartin PutalaOliver Moravčík
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR