Obrazom: Tisícky učiteľov protestovali pred úradom vlády

Účastníci protestu signatárov Deklarácie Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZ PŠaV) a partnerských reprezentácií pôsobiacich v školstve na podporu skvalitňovania podmienok a úrovne vzdelávania a vedy v SR. Bratislava, 19. apríl 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 19. apríla (WebNoviny.sk) – Približne 4 000 ľudí sa v utorok zišlo na demonštrácii učiteľov pred úradom vlády SR na Námestí slobody v Bratislave. Protest organizoval Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku a signatári Deklarácie na podporu skvalitňovania podmienok a úrovne vzdelávania a vedy na Slovensku.

Odbory a partnerské organizácie v školstve síce oceňujú zapracovanie niektorých požadovaných systémových zmien na zlepšenie školstva do Programového vyhlásenia vlády SR, na druhej strane však vyjadrujú zásadnú nespokojnosť s nedostatočným finančným zabezpečením deklarovaných zmien, najmä dôstojného postavenia zamestnancov v školstve.

Učitelia na utorokovom proteste prezentovali, že sú nespokojní so súčasným stavom školstva a žiadajú zmeny k lepšiemu. Svoje názory prezentovali napríklad aj transparentmi „Investície do vzdelania. Budúcnosť spoločnosti.“, „Kto splní vládny program a predvolebné sľuby?“ či „Žiadame iba to, čo si zaslúžime“. Dav protestujúcich ľudí sa z Námestia slobody presunul pred NR SR.

Obrazom: Na Námestí slobody v Bratislave protestovali učitelia

Požiadavky nemajú finančné krytie

Predseda odborového zväzu Pavel Ondek v utorok pre agentúru SITA počas protestu povedal, že akciou chcú upozorniť vládu SR a poslancov parlamentu, že v školstve nie je všetko tak, ako má byť. Požiadavky, ktoré dávali do programového vyhlásenia vlády cez signatárov deklarácie, podľa Ondeka boli naplnené, ale tie najzávažnejšie, ktoré sa týkali financií, boli naplnené iba čiastočne.

„Chceme viac financií do školstva. Za týmto účelom je tento protest,“ povedal Ondek s tým, že učitelia prišli v utorok do Bratislavy napríklad aj zo Starej Ľubovne, Popradu, Bardejova či Prešova. Odborári zatiaľ neplánujú aj ďalšie protesty, no očakávajú v prvom rade rokovania. Minister školstva Plavčan je podľa Ondeka ústretový a chce pre školstvo viac prostriedkov, nielen na platy, ale celú štruktúru školstva. Odborári poslali list so žiadosťou o rokovanie aj predsedovi vlády a predsedom ostatných politických strán,

Signatári deklarácie poukazujú najmä na to, že aj keď sa niektoré ich požiadavky dostali do programového vyhlásenia vlády, nemajú finančné krytie. Nespokojní sú napríklad aj s plánovaným nárastom platov pedagogických a nepedagogických zamestnancov.

Program vlády nesplnil očakávania

Vláda vo svojom programovom vyhlásení uviedla, že urobí legislatívne úpravy, aby platovú tarifu pedagogických a odborných zamestnancov od 1. septembra a následne, za predpokladu uskutočnenia zásadných vnútorných zmien v systéme výchovy a vzdelávania, od 1. januára 2018 každoročne zvýšili priemerne o šesť percent. Rovnako chce postupovať vláda aj pri platovej tarife vysokoškolských učiteľov. Nepedagogických zamestnancov v programovom vyhlásení nespomína.

Signatári deklarácie však žiadali, aby sa platové tarify pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve zvýšili od 1. januára 2017 o 25 percent a každý ďalší rok o 10 percent. Deklarácia sa týka aj platu nepedagogických zamestnancov. Organizácie žiadajú, aby sa ich tarifný plat začínal na úrovni minimálnej mzdy, od ktorej by sa mali odvíjať platové triedy a platové stupne. Žiadali tiež, aby plat začínajúceho vysokoškolského učiteľa na pozícii odborného asistenta dosiahol najmenej úroveň 1,7-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve.

Slovenská komora učiteľov navyše tvrdí, že programové vyhlásenie vlády nesplnilo očakávania pedagogickej verejnosti. „Napriek tomu, že sa v ňom objavujú formulácie sľubujúce zmeny v školstve v tomto volebnom období, nie sú konkrétne a nepredstavujú skutočný záväzok, ktorého odpočet bude musieť táto vláda predostrieť verejnosti v závere svojho mandátu,“ uvádza komora učiteľov.

Učitelia sú v štrajkovej pohotovosti

Protest učiteľov nie je tento rok prvým. Viacero protestov a demonštrácií už od januára organizovala aj Iniciatíva slovenských učiteľov a neskôr Iniciatíva vysokoškolských učiteľov. Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiadala, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov, zvýšila rozpočty ministerstva školstva a ministerstva vnútra na tento rok o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami a prijala novelu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií.

Vzhľadom na to, že vláda iniciatíve nevyhovela, viacero učiteľov materských, základných a stredných škôl vstúpilo v pondelok 25. januára do štrajku. Následne 15. februára prevzali štrajkovú štafetu od učiteľov v materských, základných a stredných školách učitelia z vysokých škôl. Od 7. marca sú učitelia v štrajkovej pohotovosti.

Protestujúcich prijal Danko

Predseda parlamentu Andrej Danko v utorok v Národnej rade SR prijal predstaviteľov Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku a signatárov Deklarácie na podporu skvalitňovania podmienok a úrovne vzdelávania a vedy na Slovensku. „Som predsedom parlamentu krátko a som veľmi krátko aj členom koaličnej rady a predsedom koaličnej strany. Snažím sa o zmenu, o pochopenie, o prínos toho zdravého rozumu a v takom duchu sa nieslo aj dnešné stretnutie so zástupcami školstva,“ povedal Danko po stretnutí. Predseda národnej rady uvítal jednotnosť všetkých zástupcov školstva, ktorí ho dnes navštívili. Danko rešpektuje právo na štrajk, zástupcovia všetkých nespokojných skupín majú otvorené dvere v jeho kancelárii, či už ako u predsedu NR SR respektíve lídra SNS.

Predseda parlamentu odmieta populizmus a prázdne sľuby, štát podľa neho musí vedieť garantovať to, k čomu sa zaviaže. Danko si stojí za programovým vyhlásením vlády, ktoré hovorí o navyšovaní zdrojov pre školstvo a zvyšovaní platov učiteľov. Viac financií si podľa Danka zaslúžia aj ďalšie skupiny, ako sú justiční pracovníci či zdravotné sestry, všetko je otázka dialógu a konsenzu.

Predseda školského odborového zväzu Pavel Ondek ocenil ústretovosť predsedu NR SR. Dankovi zástupcovia školstva odovzdali deklaráciu, s Dankom sa rozprávali nielen o platoch, ale aj o ďalších problémoch v školstve. Dankovi podľa Ondeka vysvetlili, prečo požadujú zvýšenie miezd o 25 percent od 1. januára 2007 a neskôr každoročné navyšovanie mzdy o desať percent. „Dostali sme ponuku vypracovať memorandum, ktoré by garantovalo navýšenie finančných prostriedkov, my predpokladáme, že v rámci celého štvorročného obdobia,“ konštatoval Ondek. Upozornil, že okrem učiteľov ide aj o mzdy nepedagogických zamestnancov, ktorých je v školstve okolo 50-tisíc. Zástupcovia školstva budú o ďalších krokoch informovať po skončení rokovaní, štrajk Ondek považuje za krajnú možnosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoPavel ondek
Firmy a inštitúcie OZPSAV Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy