Nezákonne získané akademické tituly by mohli byť odnímané, tvrdí Lubyová a iniciuje zmenu zákona

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo.

BRATISLAVA 21. novembra (WebNoviny.sk) – Ministerstvo školstva bude s cieľom zabrániť neoprávnenej škandalizácii akademických titulov iniciovať zmenu legislatívy tak, aby boli presne určené všeobecne záväzné postupy.

„Len na základe záväzných predpisov vieme zabezpečiť, že nezákonne získané tituly budú môcť byť odnímané a zároveň garantovať držiteľom akademických titulov, že získané tituly nebudú môcť byť neoprávnene odnímané alebo škandalizované,“ povedala ministerka školstva Martina Lubyová.

Podľa rezortu školstva z hľadiska dodržiavania práva je potrebné si uvedomiť, že na základe platnej právnej úpravy v SR prípadné porušenie autorských práv nemôže právoplatne konštatovať novinový článok, ale ani samotná vysoká škola či ministerstvo školstva. Jediné inštitúcie, ktoré môžu v tejto veci konať a rozhodovať, sú súdy.

Ministerstvo školstva priebežne pracuje na skvalitňovaní vysokoškolského systému. Z iniciatívy rezortu tento rok prijal parlament zákon o kvalite vysokých škôl, ktorým sa zriaďuje nezávislá akreditačná agentúra. Okrem iného sa zvýši aj úroveň kvality kontroly vysokoškolských prác. Tú zabezpečujú samotné vysoké školy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martina Lubyová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR