Ministerstvo školstva vyhlásilo verejné obstarávanie, učiteľom chce ponúknuť väčší výber učebníc

Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 28. mája (WebNoviny.sk) – Ministerstvo školstva vyhlásilo vo Vestníku verejného obstarávania verejnú súťaž na učebnice matematiky a geografie.

Ako agentúru SITA informoval odbor komunikácie rezortu školstva, ide o učebnice Matematika pre 5. až 9. ročník základných škôl a 1. až 4. ročník gymnázií s osemročným štúdiom a Geografia pre 5. až 9. ročník základných škôl a 1. až 4. ročník gymnázií s osemročným štúdiom.

V oboch súťažiach plánuje ministerstvo uzavrieť rámcové dohody s viacerými dodávateľmi s cieľom ponúknuť učiteľom a školám výber z čo najväčšieho počtu učebníc.

Tlačená a elektronická podoba

„Učitelia si následne budú môcť cez Edičný portál vybrať takú učebnicu, ktorá bude najviac zodpovedať ich vyučovacím metódam a potrebám danej školy a tú dostanú na základe ich objednávky bezplatne,“ konštatuje ministerstvo.

Predmetom zákaziek je dodanie učebníc matematiky a geografie v tlačenej a elektronickej podobe a metodickej príručky v elektronickej podobe, vrátane poskytnutia licencie na základe rámcovej dohody.

„Do súťaží sa môžu zapojiť aj dodávatelia, ktorí ešte nemajú hotové učebnice. V prípade oboch súťaží platí, že žiadosť o vydanie schvaľovacej doložky k učebnici musí dodávateľ podať do 180 dní odo dňa nadobudnutia účinnosti zmluvy,“ objasňuje rezort školstva.

Málo úloh na precvičovanie

Učitelia sa totiž už dlhodobo sťažujú, že disponujú nekvalitnými učebnicami matematiky, ktoré obsahujú málo úloh na precvičovanie a chýba im teoretické zhrnutie.

Zdôrazňujú, že tieto učebnice nezohľadňujú potreby slabších žiakov a učiteľ je nútený pripravovať množstvo pracovných listov a objednávať rôzne pracovné zošity.

Podľa nich by mali učebnice obsahovať základné učivo a praktické úlohy na finančnú gramotnosť. Ministerstvo školstva na túto kritiku reagovalo tým, že otvorilo trh s učebnicami. Výsledkom otvorenia trhu bude podľa ministerky školstva Martiny Lubyovej to, že školy budú mať oveľa väčší výber medzi učebnicami a učitelia si budú môcť vybrať takú, ktorá sa čo najviac hodí pre potreby danej školy a jej vyučovacie metódy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Lubyová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR