Ministerstvo školstva chce spísať priority pre fond obnovy spolu s univerzitami a SAV

Rektori univerzít, SAV a ministerstvo školstva sa tiež zhodli na vynaložení maximálneho úsilia pre urýchlené zazmluvňovanie projektov. Foto: ilustračné, Maps Google

Ministerstvo školstva, univerzity a Slovenská akadémia vied (SAV) chcú spolupracovať nielen na príprave Národného plánu priorít pre fond obnovy, ale aj pri formulovaní zásad zákona o vysokých školách či metodikách ich financovania.

Vyplýva to zo stretnutia Združenia výskumne a technicky orientovaných univerzít SR (Združenie V7), SAV a štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ľudovíta Paulisa (SaS). Informoval o tom v tlačovej správe hovorca Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Tomáš Zavatčan.

Chcú urýchlené zazmluvňovanie projektov

Rektori V7, SAV a ministerstvo školstva sa zhodli na vynaložení maximálneho úsilia pre urýchlené zazmluvňovanie projektov. Rektori aj predseda SAV zároveň ocenili prijaté opatrenia zo strany Výskumnej agentúry MŠVVaŠ SR pre pokrok pri čerpaní európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF), a to najmä pri projektoch dlhodobo strategického výskumu. Ocenili tiež programové vyhlásenie vlády v oblasti vedy, výskumu a inovácií.

Na rokovaní predložili predstavitelia V7 a SAV predložený návrh zmluvy na založenie Akademickej a priemyselnej výskumno-edukačnej platformy v oblasti materiálov a analytických zariadení a pre spoluprácu s medzinárodnými vedeckými centrami.

Išlo by o pilotný model na financovanie zapojenia Slovenska v medzinárodných vedeckých centrách. Ministerstvo by sa malo vyjadriť, či je tento model v súlade s jeho zámermi.

Najskôr rokovali len rektori

Ako priblížil Zavatčan, pred rokovaním s ministerstvom sa uskutočnilo rokovanie rektorov Združenia V7 a predsedu SAV Pavla Šajgalíka na pôde Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Tam sa účastníci venovali otázkam popularizáce vedy, navrhovanému modelu kreovania cestovnej mapy výskumných infraštruktúr a účasti slovenských inštitúcii v medzinárodných vedeckých centrách a projektoch Európskeho strategického fóra o výskumných infraštruktúrach (ESFRI). Zároveň sa podelili o skúsenosti z prípravy výučby v novom akademickom roku.

Združenie V7 zoskupuje Univerzitu Komenského v Bratislave, STU v Bratislave, Technickú univerzitu v Košiciach, UPJŠ v Košiciach, Žilinskú univerzitu v Žiline, Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre a Univerzitu veterinárskeho lekárstva v Košiciach.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľudovít PaulisPavol ŠajgalíkTomáš Zavatčan
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSAV Slovenská akadémia viedSTU Slovenská technická univerzitaUniverzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach