Koniec mobilov v školách. Drucker oznámil, v ktorých ročníkoch budú úplne zakázané a kde platia výnimky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Drucker vysvetlil pre prvý až tretí ročník základných škôl bude zavedený úplný zákaz používania mobilov, a to ako počas vyučovania, tak aj počas prestávok či v priestoroch školy. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 4. apríla 18:35

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR navrhuje zákaz používania mobilných telefónov na základných školách. Na štvrtkovej tlačovej besede o tom informoval minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD). Minister uviedol, že ide o reakciu na dáta o negatívnom vplyve mobilov na výsledky vzdelávania, ale aj duševné zdravie detí, poukázal napríklad na výskumy OECD či odporúčania UNESCO.

Obdobné pravidlá má podľa Druckera nejeden štát v Európe. Doplnil tiež, že pracovná skupina, ktorá bola zriadená k predmetnej problematike odporúčala, aby bola regulácia používania mobilov vo forme odporúčania školám, avšak rezort školstva sa rozhodol zapracovať tento zákaz do legislatívy, aby zaistil lepšiu vymáhateľnosť.

Úplný zákaz používania mobilov

Drucker vysvetlil pre prvý až tretí ročník základných škôl bude zavedený úplný zákaz používania mobilov, a to ako počas vyučovania, tak aj počas prestávok či v priestoroch školy. Následne od štvrtého ročníka by tento zákaz mal mať výnimku v prípade, ak si použitie mobilného telefónu vyžaduje štátny vzdelávací program.

Rovnaká výnimka bude platiť aj od šiesteho ročníka ZŠ, kde sa k tomu pridá aj výnimka, o ktorej bude rozhodovať učiteľ, pre potreby vzdelávania. Rovnaké opatrenia budú platiť i pre analogické ročníky osemročných gymnázií. Minister uviedol, že jeho rezort pripravuje zmenu zákona i vyhlášku, ktorá reguláciu používania mobilov presnejšie upraví. Drucker tiež informoval o tom, že zadefinujú aj výnimky pre deti so špeciálnymi potrebami.

„Regulácia používania mobilných telefónov neznamená ťaženie proti používaniu digitálnych technológií, ale vytváranie priaznivého prostredia pre vzdelávanie detí. Štát v najbližších rokoch investuje dve stovky miliónov eur do moderného vybavenia tried,“ zdôraznil Drucker. Ministerstvo podľa neho poskytne školám podporu i usmernenia pri zavádzaní nových pravidiel. Podotkol tiež, že ide len o jeden aspekt zo súboru opatrení pripravených na zlepšovanie situácie s duševným zdravím detí.

Viacero možností implementácie

Projektová manažérka duševného zdravia detí a mládeže za MŠVVaM SR Lenka Svoradová doplnila, že existuje viacero možností, ako reguláciu používania mobilných telefónov implementovať. Ako príklady uviedla možnosť, že deti by mobily mali pri sebe, avšak boli by vypnuté a odložené v školskej taške.

Ďalším variantom je odložiť telefóny do školskej skrinky, prípadne ich od žiakov vyzbierať. Dodala, že školám chcú dať odporúčania, z ktorých si budú môcť vybrať, a to v podobe piatich rôznych možností.

Zástupkyňa riaditeľky Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie a psychologička Alena Kopányiová tiež uviedla, že od regulácie mobilov na školách si sľubujú napríklad zníženie času, ktorý deti trávia na internete, taktiež zlepšenie sústredenia, keďže deti mobily a notifikácie na nich rozptyľujú, ale aj pokles kyberšikany, prinajmenšom v čase vyučovania, a rovnako aj podporu socializácie.

Stredné školy si rozhodnú samy

Študentská rada stredných škôl súhlasí so zavedením plošného zákazu mobilných telefónov na prvom stupni základných škôl. Avšak v prípade stredných škôl takúto potrebu nevidí.

Ako jeden z dôvodov uvádza, že správne využitie mobilov môže prispieť k rozvoju digitálnych zručností, čo je podľa študentov dôležité pre budúcnosť v digitálnom svete.

Študentská rada ďalej tvrdí, že mobilné zariadenia stredoškolákom umožňujú prístup k online zdrojom, vzdelávacím aplikáciám a nástrojom, ktoré môžu doplniť tradičnú výučbu a prispieť k efektívnejšej práci.

„Na strednej škole sme zväčša dostatočne zrelí na to, aby sme boli schopní správne regulovať používanie mobilných zariadení a zodpovedne ich integrovať do učebného prostredia. Škola by mala byť miestom, kde sa pripravujeme na budúce povolania a životné výzvy. Učenie sa efektívneho a vhodného používania technológií je nevyhnutnou súčasťou tejto prípravy,“ argumentujú členovia rady.

Súčasne sú toho názoru, že rozhodnutie o používaní mobilov by malo byť v kompetencii školy.

„Preto sme radi, že aj po našich žiadostiach a pripomienkach v rámci odborných komisií rezortu školstva, rozhodnutie o používaní mobilných zariadení na stredných školách zostalo v rukách vedenia príslušnej školy a na stredné školy sa tak nebude vzťahovať plošný zákaz,“ tvrdia stredoškoláci.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lenka SvoradováTomáš Drucker
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SROECD Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvojŠRSŠ Študentská rada stredných škôlUNESCO Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie