Koľko zarábajú učitelia a ďalší zamestnanci v slovenskom školstve? Školník si vyskakovať určite nemôže

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Z pedagogických zamestnancov zarábajú najmenej asistenti učiteľa, vychovávateľky či učiteľky materskej školy. Priemerná hrubá mesačná mzda asistenta učiteľa sa pohybuje okolo 927 eur. Priemerný plat vychovávateliek či učiteliek v škôlkach sa pohybuje na úrovni približne 960 eur.

Učiteľ základnej školy v priemere zarobí 1 122 eur, učiteľ strednej školy 1 188 eur, no najlepšie zarábajú v školstve pedagógovia na vysokej škole. Ich priemerný plat sa pohybuje okolo 1 288 eur, plat výskumného a vedeckého pracovníka okolo 1 317 eur.

Informovala o tom dátová analytička Dominika Macháčová zo spoločnosti Profesia v tlačovej správe.

Školník má v priemere 750 eur

„Najmenej zarábajú v školstve nepedagogickí zamestnanci. Priemerný plat školníka je 750 eur v hrubom, vedúcej školskej jedálne 904 eur. Priemernú hodnotu platu, ktorý uvádzame, môžu ovplyvniť spomínané osobné príplatky,“ uvádza Macháčová.

V prípade voľných pracovných pozícií na portáli Edujobs.sk bolo za posledný rok zverejnených viac ako tritisíc pracovných príležitostí pre učiteľov.

Najviac z nich v období od 1. júna minulého roku do 31. mája tohto roku tvorili pracovné ponuky pre učiteľov druhého stupňa. Publikovaných bolo celkovo viac ako 1 500 inzerátov.

Voľné miesto ponúkali v tomto období aj stredné školy, a to takmer 950 učiteľom. Pracovné miesta mohlo získať aj takmer 750 pedagógov, ktorí majú kvalifikáciu vyučovať na prvom stupni základných škôl.

Žiadaní sú angličtinári či slovenčinári

Na druhom stupni základných škôl hľadali najmä učiteľov anglického jazyka, matematiky, slovenského jazyka, pedagógov s kombináciou matematika a fyzika alebo telocvikárov.

Na stredných školách bolo počas minulého roka najviac ponúkaných pozícií učiteľom anglického jazyka, slovenského jazyka, matematiky, informatiky a nemeckého jazyka.

„Aktuálne je na portáli Edujobs.sk zverejnených 1604 pracovných ponúk, z ktorých je 1439 určených pre pedagógov. Školy ponúkajú pracovné miesta aj 142 nepedagogickým pracovníkom a 23 pracovných miest je určených pre riadiacich pracovníkov. Najviac, 481 pracovných miest, je dostupných pre učiteľa základnej školy pre druhý stupeň. Na jedno takéto pracovné miesto v priemere reagujú traja kandidáti. K dispozícii je aj 301 voľných miest pre učiteľov stredných škôl. Na jeden inzerát pošlú životopis približne štyria uchádzači o zamestnanie,“ dodala Macháčová. Aktuálne je neobsadených 173 miest pre učiteľa pre prvý stupeň.

Najviac ponúk je v Bratislavskom kraji

Najviac pracovných ponúk v oblasti školstva záujemcovia nájdu v Bratislavskom kraji. Momentálne je v ňom 855 voľných pracovných miest. V Trenčianskom kraji hľadajú 118 pracovníkov, v Trnavskom kraji je otvorených 166 pracovných príležitostí v školstve.

Najvyšší záujem o pracovné miesta v školstve je evidovaných v Košickom kraji. Na jedno ponúkané miesto tam reaguje v priemere 12 záujemcov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dominika Macháčová
Firmy a inštitúcie Profesia