Je nutné prijať nový zákon o vysokých školách, uviedla to Slovenská rektorská konferencia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Súčasný zákon o vysokých školách nedokáže efektívne reagovať na meniace sa aktuálne potreby. Uviedla to na tému plagiátorstva Slovenská rektorská konferencia (SRK) v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslala hovorkyňa konferencie Ľubica Benková.

Podľa SRK je potrebné prijať nový zákon o vysokých školách. Ten súčasný je v platnosti od roku 2002. Odvtedy prešiel viac než 40-timi novelizáciami. V súvislosti s plagiátorstvom SRK už pred viac ako rokom prijala uznesenie, v ktorom jednoznačne odmieta akékoľvek formy porušenia ochrany duševného vlastníctva.

Duševné vlastníctvo

Ochrana duševného vlastníctva patrí k základným výsadám akademickej obce. Konanie vedúce k zneužitiu duševného vlastníctva je v rozpore s princípmi etiky vedeckej práce a umeleckej tvorby. Preto SRK dbá o to, aby vzdelávanie študentov bolo vedené tak, aby si študenti počas štúdia alebo projektovej práce osvojovali predpísané zásady práce s literatúrou a elektronickými informačnými zdrojmi, ako aj správny spôsob citovania výsledkov iných autorov,“ uviedla SRK v tlačovej správe.

SRK spoločne s partnerskou Českou konferenciou rektorov v roku 2019 súhlasili so sprístupnením korpusov centrálnych databáz evidencie záverečných a kvalifikačných prác v oboch krajinách na účel antiplagiátorskeho systému, čím by sa posilnila robustnosť databázy.

Prezident SRK Rudolf Kropil zároveň na svojom prvom stretnutí s ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislavom Gröhlingom (SaS) 2. apríla 2020 tlmočil požiadavku SRK pripraviť a prijať nový vysokoškolský zákon.

Spolupráca rektorov

SRK je jedným z troch orgánov reprezentujúcich vysoké školy v Slovenskej republike. Jej cieľom je koordinácia a podpora činnosti rektorov slovenských vysokých škôl v záujme utvárania vysokoškolskej politiky.

Pri napĺňaní cieľa SRK koordinuje a podporuje vzájomnú spoluprácu rektorov slovenských vysokých škôl, zaujíma stanovisko k zásadným otázkam súvisiacimi s vysokoškolskou politikou, k návrhom zákonov týkajúcich sa vysokých škôl a zaujíma stanovisko k platným právnym normám uvedeného zamerania.

Zároveň vytvára predpoklady pre spoluprácu vysokých škôl a vzájomný tok informácií medzi nimi, nadväzuje a udržuje kontakty so zahraničím, s rektorskými konferenciami iných krajín, inými združeniami rektorov vysokých škôl, ako aj s Európskou asociáciou univerzít.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Branislav GröhlingĽubica Benková
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSlovenská rektorská konferencia