Heger zasadne za okrúhly stôl s rektormi vysokých škôl, chce predísť kolapsu a ich zatváraniu pre nedostatok peňazí

Premiér Eduard Heger. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) verejne prisľúbil vysokým školám riešenie dopadov energetickej krízy na zabezpečenie základného chodu vysokých škôl.

Zorganizuje aj diskusiu pri okrúhlom stole, za ktorým sa stretne s predstaviteľmi Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) i vybranými predstaviteľmi vlády.

Financovanie vysokého školstva

Stane sa tak ale až po vymenovaní nového ministra či ministerky školstva. Heger, ktorý je poverený vedením Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR), dal prísľub pri príležitosti otvorenia akademického roka 2022/2023 na Univerzite Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici i na následnom stretnutí s prezidentom SRK Rudolfom Kropilom a rektorom UMB Vladimírom Hiadlovským. V tlačovej správe o tom informovala SRK.

„Som presvedčený, že vo vyspelej krajine sú vysoké školstvo, veda a výskum premiérskou témou a že sa podarí zvrátiť nepriaznivú situáciu a hlavne negatívnu trajektóriu vo financovaní vysokého školstva na Slovensku. Sme pripravení na diskusie s členmi vlády SR a pokračovanie jednoznačnej akademickej spolupráce všetkých vysokoškolských reprezentácií v prospech zvrátenia kolapsu vysokých škôl,“ vyjadril sa Kropil.

Vysoké faktúry za energie

Vládu SR vyzvali rektori a rektorky slovenských vysokých škôl listom zo 14. septembra na zvrátenie negatívneho vývoja financovania vysokých škôl.

Požiadali tiež o kompenzáciu výpadkov spôsobených energetickou krízou, ale aj o dofinancovanie výpadkov v európskych a národných projektoch, podobne ako v okolitých štátoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerRudolf Kropil
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSRK Slovenská rektorská konferencia