Chcete po novom roku študovať v Británii? Takéto povinnosti vás čakajú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Študentov, ktorí budú chcieť študovať vo Veľkej Británii, čakajú zmeny Foto: ilustračné, Getty Images - koláž WBN

Od januára 2021 začnú platiť nové podmienky pre zahraničných študentov v Spojenom kráľovstve, vrátane občanov Slovenskej republiky. Ak budú chcieť v budúcom roku študovať v tejto krajine, musia získať povolenie.

Žiadosť o vízum možno podávať od 5. októbra 2020. Ešte pred vstupom do krajiny bude potrebné mať rozhodnutie o jeho udelení.

Bodový systém

Britská vláda už predstavila nový imigračný bodový systém, ktorý slúži ako brána na vstup do krajiny pre študentov a žiakov z celého sveta.

Na udelenie povolenia bude potrebné získať 70 bodov. Tie nazbierajú, ak preukážu ponuku na štúdium od schválenej vzdelávacej inštitúcie, vedia rozprávať, písať i čítať po anglicky a budú môcť zaplatiť finančné výdavky počas štúdia v krajine.

Pre žiadateľov mladších ako 18 rokov budú platiť aj ďalšie podmienky, ako súhlas rodiča alebo iného zákonného zástupcu na štúdium v Británii a doklad o riadnej starostlivosti v hosťujúcej krajine.

Registrácia a poplatky

Každý študent bude musieť zaplatiť za vízum 348 libier (v prepočte 386 eur), pričom rovnaká suma sa bude týkať aj každej „závislej osoby“, ktorú si bude chcieť vziať do krajiny so sebou.

Študent takisto musí zaplatiť s 25% zľavou imigračnú zdravotnú starostlivosť, po ktorej bude môcť využívať britskú Národnú zdravotnú službu (NHS). Počas štúdia si v závislosti od konkrétnych faktorov bude môcť aj privyrobiť.

Tí študenti, ktorí budú v Británii pred koncom roka 2020, nemusia žiadať o vízum na základe nového systému.

O registráciu do Pobytovej schémy pre občanov Európskej únie (EU Settlement Scheme), ktorá im garantuje právo na zotrvanie na území krajiny, sa môžu zaregistrovať do 30. júna 2021.

Partneri a deti

Na základe informácií britskej vlády môžu so zahraničným študentom žiť v Británii aj jeho partner, partnerka či dieťa, teda závislé osoby.

Týka sa to študentov, ktorí študujú na magisterskej alebo vyššej úrovni v odbore s minimálnou dĺžkou deväť mesiacov alebo študentov sponzorovaných britskou vládou na minimálne šesťmesačnom kurze.

Či už ide o manželov, partnerov alebo potomkov, všetci budú potrebovať doklady, ktoré potvrdia ich vzťah k študentovi.

Takisto budú potrebovať doklad o tom, že majú dostatok financií na pokrytie svojich výdavkov.

Do žiadosti na povolenie budú potrebovať špeciálne číslo označené ako GWF alebo UAN uvádzané v dokumentoch študenta. Vo vízovom centre budú musieť poskytnúť svoje odtlačky prstov a fotografiu.

V prípade udelenia povolenia na vstup a pobyt v Británii im víza vypršia v deň skončenia platnosti víz študenta.

Po škole

Britská vláda neplánuje limitovať počet zahraničných študentov, naopak, bude sa snažiť zvyšovať miesta na vysokých školách.

Takisto má v pláne uľahčiť najlepším medzinárodným absolventom zabezpečiť si kvalifikované pracovné miesta v krajine, čím prispejú k jej ekonomickej prosperite.

Pripravila pre nich absolventské víza, ktoré im umožnia po úspešnom dokončení vysokej školy zostať v krajine dva roky a nájsť si vhodné zamestnanie. Kto získa titul PhD. bude mať o jeden rok naviac.

Toto vízum sprístupnia už cez leto 2021.

Uznanie dokladov na Slovensku

V rámci procesu oficiálneho uznávania dokladov sa zatiaľ nič nemení. V prípade ukončeného vzdelania zo zahraničia a získania zahraničného dokladu o vzdelaní existujú na Slovensku dve možnosti.

Prvou je profesijné uznávanie odbornej kvalifikácie zo zahraničia na výkon regulovaných povolaní. To sú tie, ktoré si vyžadujú špecifickú odbornú prípravu a na ich výkon je v prípade zahraničnej odbornej kvalifikácie potrebné jej uznanie.

Druhou možnosťou je Akademické uznávanie, ktoré sa vzťahuje na pokračovanie v štúdiu a ostatné účely na Slovensku. Okrem výkonu regulovaných povolaní, pričom je možné uznanie len dosiahnutého stupňa vzdelania alebo aj rovnocennosti so študijným odborom na Slovensku.

Výnimka platí pre doklady z českých škôl, ktoré sú rovnocenné s tými slovenskými. To sa však nevzťahuje na výkon regulovaných povolaní.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Národná zdravotná služba (NHS)