Bútoru povzbudil prístup Kyjeva k vzdelávaniu, s ukrajinským ministrom školstva rokovali o dlhodobej spolupráci

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Daniel Bútora počas brífingu na Festivale zručností 2023. Bratislava, 25. september 2023. Foto: SITA/Diana Černak
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Daniel Bútora pred niekoľkými dňami absolvoval krátku návštevu ukrajinského Kyjeva. So svojím ukrajinským kolegom Oksenom Lysovyim podpísali dodatok k dohode o spolupráci medzi ich ministerstvami. Zámerom cesty bolo podporiť i rozvíjať slovensko-ukrajinskú spoluprácu v oblasti vzdelávania, i rozvoj kontaktov pre dlhodobejšiu spoluprácu medzi oboma štátmi.

Emocionálny kompas

Šéfovia oboch rezortov školstva spoločne rokovali o vzdelávaní ukrajinských detí na Slovensku, o potenciálnej spolupráci v oblasti emočného zdravia i sociálnych zručností, a tiež o tom, ako by sa slovenské organizácie mohli podieľať na obnove školskej infraštruktúry na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Minister Bútora predstavil ukrajinskému partnerovi metodiku Emocionálny kompas, ktorá už existuje v dvojjazyčnej slovenskej a ukrajinskej verzii, ako aj platformu SchoolToGo, ktorá ako jedna z prvých reagovala na potrebu online vzdelávania detí utekajúcich pred vojnou,“ informovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR.

Kryty v pivniciach škôl

Rokovania sa týkali aj podpory budovania krytov v pivniciach škôl. Vznikajú na základe medzinárodnej iniciatívy manželky ukrajinského prezidenta Oleny Zelenskej.

Tieto kryty budú budované v černihivskej oblasti, ktorá sa nachádza blízko Kyjeva,” uviedol minister Bútora.

Zničená a obnovená škôlka

Šéf slovenského rezortu školstva spolu so štátnym tajomníkom Slavomírom Partilom navštívili v Hostomeli pri Kyjeve škôlku, ktorá bola zničená v prvých dňoch rusko-ukrajinského konfliktu ruskou armádou.

V neďalekom Irpine zase hostitelia ukázali slovenskej delegácii škôlku, ktorú sa po ruskom bombardovaní podarilo aj s pomocou medzinárodnej pomoci obnoviť,“ uviedlo ministerstvo školstva.

Doplnilo, že slovenská delegácia sa stretla aj s rektorom Univerzity Tarasa Ševčenka Volodymyrom Bugrovom a navštívila aj ukrajinskú pobočku UNICEFu.

Priorita číslo dva

Bolo veľmi povzbudzujúce počuť od ukrajinského ministra školstva Lysovyiho, že pre túto vojnou zmietanou krajinu je vzdelávanie – po obrane a bezpečnosti – hneď prioritou číslo dva,” uviedol Bútora.

Doplnil, že bolo povzbudením, že i napriek ťažkým vojnovým podmienkam vidí Ukrajina vo vzdelávaní veľký potenciál.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel BútoraOlena Zelenská
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRUNICEF Detský fond OSN