Bratislavský kraj má najviac vysokoškolsky vzdelaných ľudí, súvisí to s trhom práce

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, Getty images

Najviac vysokoškolsky vzdelaných ľudí, viac ako 228-tisíc, sa koncentruje v Bratislavskom kraji. Vplýva to z posledného Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021 (SODB 2021). Hovorkyňa pre SODB 2021 Jasmína Stauder zhodnotila, že takmer každý tretí (31,7 percenta) človek žijúci v Bratislavskom kraji má vysokoškolský diplom.

Vysvetlila, že to súvisí s tunajším trhom práce, kde je pri mnohých pracovných pozíciách podmienkou dosiahnutie vysokoškolského vzdelania. Najvyšší podiel obyvateľov s vysokoškolským vzdelaním býva v mestskej časti, ktorá má štatút obce Bratislava-Staré Mesto (48,7 percenta), na druhom mieste je Karlova Ves (43,7 percenta) a na treťom mestská časť Bratislava-Nové Mesto (41,9 percenta).

Tri kraje sú na konci rebríčka

Druhé miesto v počte vysokoškolsky vzdelaných ľudí obsadil Žilinský kraj s podielom 17,6 percenta vysokoškolsky vzdelaných obyvateľov. Viac ako 16 percent vysokoškolsky vzdelaných ľudí je ešte v Košickom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji. Na konci rebríčka sú Trnavský, Prešovský a Banskobystrický kraj, ktoré dosiahli zhodne 15,8 percenta vysokoškolsky vzdelaných obyvateľov.

„Najväčší nárast počtu vysokoškolsky vzdelaných obyvateľov medzi rokmi 2011 a 2021 zaznamenal Bratislavský kraj. Zatiaľ čo v roku 2011 tu žilo 157 678 obyvateľov s vysokoškolským titulom, v roku 2021 ich bolo o 70 684 viac (228 362),“ konštatovala Stauder s tým, že, naopak, najmenší prírastok vysokoškolsky vzdelaných obyvateľov sledujú v Banskobystrickom kraji.

Záujem o vysoké školy narástol

V porovnaní s rokom 2011, keď v kraji bývalo 81-tisíc vysokoškolsky vzdelaných obyvateľov, si polepšil o 17-tisíc obyvateľov s vysokoškolským vzdelaním.

Stauder uviedla, že na Slovensku žije podľa posledného sčítania spolu viac ako jeden milión vysokoškolsky vzdelaných obyvateľov, čo predstavuje 18,4 percenta populácie.

Záujem o vysokoškolské vzdelanie narástlo, pretože pred desiatimi rokmi bolo vysokoškolsky vzdelaných ľudí na Slovensku o viac ako štvrtinu menej (747 968) a tvorili podiel 13,86 percenta.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jasmína Stauder