SaS nesúhlasí so zvýšením daní pri viacpodlažných stavbách, podľa Sulíka by sa musela znížiť iná daň

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nehnuteľnosť, daň
Ilustračné foto www.gettyimages.com

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) nesúhlasí so zámerom ministerstva financií zdaniť viacpodlažné stavby bez toho, aby sa znížila iná daň. Týmto návrhom vraj chce rezort financií zdaniť viacpodlažné budovy efektívne.

Deje sa to ale bez toho, aby ministerstvo jasne preukázalo, ako si túto efektívnosť predstavuje. Ak sa chce ministerstvo úradníckej vlády pustiť do zvyšovania daní, musí uviesť, o koľko chce danú daň zvýšiť, a naopak, ktorú inú daň plánuje znížiť. V opačnom prípade nemôže od nás očakávať žiadnu podporu,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Snaha o upokojenie situácie

Rada pre ekonomický rast SaS vníma zámer ministerstva financií ako snahu vlády upokojiť situáciu v samosprávach, ktoré momentálne čelia nižším príjmom z podielových daní v dôsledku nepremyslených populistických krokov hnutia OĽaNO.

Mestá a obce majú daňovú politiku v oblasti daní z nehnuteľnosti v značnej miere vo svojich rukách. Je len na nich, ako sa postavia k výške miestnych daní. Spomínané ustanovenia dávajú samospráve vhodné nástroje na vlastnú daňovú politiku, ktorá sa opiera o dobré poznanie situácie v danom meste či obci. Paušálny a plošný prístup v tejto oblasti je preto skôr nežiadúci,“ uviedol predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet a člen Rady pre ekonomický rast Marián Viskupič.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Úprava základu a výpočtu dane

Ministerstvo financií SR pripravuje návrh na zvýšenie daní z nehnuteľností pri viacpodlažných stavbách. Návrhom novely zákona o miestnych daniach chce zvýšiť podiel majetkových daní na celkovom daňovom mixe na Slovensku. Samotný legislatívny návrh plánuje predstaviť v septembri alebo októbri tohto roka. Navrhovaný zámer má mať pozitívny vplyv na verejné financie.

Pripravovaným návrhom novely zákona sa má upraviť základ dane zo stavieb a s tým súvisiaci výpočet dane zo stavieb na vhodnejšie technické jednotky. V súčasnosti sa základ dane zo stavieb určuje na základe zastavanej plochy na úrovni najrozsiahlejšieho nadzemného podlažia a daň za každé ďalšie podlažie sa určuje príplatkom za každé ďalšie nadzemné a podzemné podlažie.

Efektívnejším a spravodlivejším spôsobom zdanenia je zdanenie čistej podlahovej plochy celej stavby jednotnou sadzbou dane,“ tvrdí rezort financií.

Medzikrok k ďalším úpravám

Touto úpravou sa podľa ministerstva tiež zlepšia predpoklady zavedenia hodnotového zdaňovania nehnuteľností, pretože podlahová plocha stavby je jedným zo základných atribútov na určenie hodnoty stavby. Pri dani z pozemkov plánuje ministerstvo upraviť okruh daňovníkov dane z pozemkov. Nová úprava má mať významný vplyv na zníženie administratívnej záťaže.

V súčasnosti sú viacpodlažné stavby podľa ministerstva financií zdanené neefektívne. Príplatok za podlažie môže mať maximálnu sadzbu dane 0,33 eura na štvorcový meter pôdorysu zastavanej plochy stavby.

Zámer Ministerstva financií prejsť na zdanenie čistej podlahovej plochy celej stavby jednotnou sadzbou dane je tiež potrebným medzikrokom k prípadnému zavedeniu hodnotového zdaňovania nehnuteľností,“ dodal rezort financií.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián ViskupičRichard Sulík
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaVýbor NR SR pre financie a rozpočet