Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej nebude vymazaná z dejín Slovenska, vyhlásili učitelia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimír Crmoman
Šéf Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman počas tlačovej besedy iniciatív Chceme veriť, Kultúrny reparát, Nová Cvernovka a Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) k aktuálnej spoločenskej situácii dva mesiace po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Bratislava, 19. apríl 2018. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) – Uplynul rok od vraždy dvoch mladých ľudí. Vraždy, ktorá sa udiala pre pravdu a poukazovanie na nekalé praktiky mocných. Táto tragédia už nikdy nebude vymazaná z našich dejín.

Uvádza sa to vo vyhlásení Iniciatívy slovenských učiteľov k prvému výročiu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca iniciatívy Vladimír Crmoman.

„Aj my, učitelia tejto krajiny, musíme niesť pochodeň pravdy, odvahy, slušnosti a slobody ďalej, kvôli našim deťom a našim žiakom. Vytrvalo, odvážne, bez strachu z mocných, tak ako ju niesli Martina a Ján,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení.

Eurofondy dostávajú pofidérne firmy

Ján Kuciak vo svojich článkoch odhaľoval podvody, ktoré sa v tomto štáte diali, a podľa iniciatívy sa, žiaľ, stále dejú. V školstve, aj vzhľadom k expresnému striedaniu ministrov, kauzy neubúdajú.

Eurofondy a štátne dotácie sa nedostávajú k špičkovým vedcom, ale dostávajú ich pofidérne firmy, píše sa v stanovisku. Podľa učiteľov pochybenia, ktoré vyjdú napovrch, ministerka školstva Martina Lubyová zakrýva a snaží sa ich zhodiť zo stola novými zákonmi či novelami.

„Školstvo je vládam ľahostajné a stavajú sa k nemu ako k okrajovému, nepotrebnému rezortu. Nezáleží im na jeho kvalite, nezáleží im na hodnotách a vzoroch, nezáleží im na vzdelaní našich detí a nezáleží im ani na prosperite krajiny,“ uvádza sa vo vyhlásení Iniciatívy slovenských učiteľov.

Slobodní a zodpovední ľudia

Ján Kuciak a Martina Kušnírová boli podľa iniciatívy slobodní a zodpovední mladí ľudia s kritickým myslením, odvážni a pravdiví v hodnotách, ktoré hájili.

„Dnes dávajú umierajúcemu školstvu nádej v tom, že sa oplatí zapáliť sviečku aj v tme. Potrebujeme zmenu nielen v školstve, ale v celej spoločnosti,“ uzatvárajú učitelia v stanovisku.

Dnes 21. februára uplynul rok od vraždy novinára redakcie Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Verejnosť sa o vražde dozvedela v pondelok ráno 26. februára 2018. Ešte v ten deň vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar potvrdil, že Kuciakova vražda pravdepodobne súvisí s jeho novinárskou prácou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján KuciakMartina KušnírováMartina LubyováTibor GašparVladimír Crmoman