Vraha senátora Roberta F. Kennedyho odporučili prepustiť z väzenia

FILE - In this June 28, 1968, file photo, Sirhan Bishara Sirhan is escorted by his attorney, Russell E. Parsons from Los Angeles county jail chapel to enter plea to charge of murder in Los Angeles. U.S. Sen. Robert F. Kennedy's assassin was granted parole Friday, Aug. 27, 2021, after two of RFK's sons spoke in favor of Sirhan Sirhan’s release and prosecutors declined to argue he should be kept behind bars. ()
Sirhán Bišára Sirhán je pre vraždu brata prezidenta Johna F. Kennedyho z roku 1968 vo väzení 53 rokov. Foto: AP Photo/George Brich, File

Kalifornská rada pre podmienečné prepustenia hlasovala za prepustenie vraha senátora Roberta F. Kennedyho z väzenia. Sirhán Bišára Sirhán je pre vraždu brata prezidenta Johna F. Kennedyho z roku 1968 vo väzení 53 rokov.

Posledné slovo však bude mať až kalifornský guvernér Gavin Newsom, ktorý rozhodne, či prepustenie podporí, zvráti alebo ho upraví.

Nepredstavuje hrozbu

Dvojčlenný panel, pred ktorým sa Sirhán v piatok ukázal, uviedol, že sa javí ako iný muž, a to dokonca aj v porovnaní s predošlým stretnutím z roku 2016.

Rada rozhodla, že 77-ročný Palestínčan z Jordánska už nepredstavuje hrozbu pre spoločnosť, zapojil sa do viac ako 20 programov, okrem iného do lekcií zvládania hnevu či stretnutí anonymných alkoholikov, a navštevoval ich aj počas pandémie koronavírusu.

Dvaja súhlasia s prepustením

Dvaja synovia zosnulého Kennedyho – Douglas a Robert Jr. podporili prepustenie Sirhána, hoci ich ďalší šiesti súrodenci sú proti tomu.

Sirhán sa pokúšal o podmienečné prepustenie 16-krát. Ak ho naozaj prepustia na slobodu, bude musieť pol roka žiť v prechodnom domove, chodiť na terapiu aj do programu o nadmernom užívaní alkoholu.

Streľbu si nepamätá

Demokratického senátora a nádejného prezidentského kandidáta Roberta F. Kennedyho smrteľne postrelili v hoteli Ambassador v Los Angeles v júni 1968. Päť ľudí pri incidente tiež utrpelo zranenia.

Sirhána, ktorý trvá na tom, že si streľbu nepamätá a predtým pil alkohol, uznali vinným z vraždy prvého stupňa. Sprvu ho odsúdili na trest smrti, v roku 1972 to znížili na doživotie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Kennedy