Heneken po akvizícii v južnej Afrike plánuje ďalší rast (rozhovor)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Heneken Group
Foto: SITA/Heneken Group.
Tento článok pre vás načítala AI.

Heneken Group po úspešnom spustení projektu na zelenej lúke v Tureckom Izmire, kde hlási spustenie prevádzky a postupné navyšovanie produkcie sekundárneho hliníka, dosiahol v priebehu roka už druhý významný krok skupiny. Aj o ďalších plánoch spoločnosti nám v rozhovore pre portál SITA Priemysel povedal jej CEO Michal Hudoba.

V akej fáze je akvizícia závodu v Juhoafrickej republike. Čo ňou Heneken získa a aké má ďalšie plány so závodom?

Akvizícia závodu v Juhoafrickej republike patriaceho skupine GfE-MIR GmbH bola úspešne zavŕšená 17.októbra 2023 oficiálnym podpísaním transakcie vo švajčiarskom Zugu. Medzi hlavné plány skupiny v južnej Afrike patrí rozvoj produktového portfólia, investície do výrobného procesu a úspešné začlenenie výrobnej fabriky do fungovania skupiny. Cieľom je posilnenie pozície a logistická dostupnosť na trhoch v severnej Amerike a v Európe, ako aj obohatenie portfólia produktov na skupinovej úrovni.

Plánujete aj ďalšie akvizície? Na aké regióny sa chcete zamerať?

V horizonte týždňov by sme mali predstaviť ďalšiu akvizíciu, ale nechceme konkretizovať detaily.

Snažíme sa všetkými dostupnými prostriedkami o trvalo udržateľný rozvoj a minimalizovanie dopadu našej činnosti na životné prostredie.

Aké sú plány spoločnosti na Slovensku?

Našim cieľom je rozširovať výrobné kapacity modernizáciou výrobných procesov a zvyšovaním efektivity. To sa nám v priebehu roka 2023 najvýraznejšie darí v Heneken Conductors, čo nás veľmi teší. V horizonte ďalších rokov budeme pracovať na technologickej obnove vo výrobných závodoch na Slovensku a v zahraničí.

Sme v biznise zameranom na recykláciu v ťažkom priemysle, preto je pre nás nevyhnutnosťou aplikovať do výroby najlepšie dostupné technológie a procesy. Bez toho sa v našom sektore nedá dlhodobo úspešne pôsobiť, čoho sme si vedomí. Aj preto sme náš prístup k podnikaniu založili na troch základných pilieroch – investície, inovácie, progres.

Heneken kladie dôraz na zelené technológie. Aké investície ste v tejto oblasti uskutočnil a aké výsledky priniesli?

Snažíme sa všetkými dostupnými prostriedkami o trvalo udržateľný rozvoj a minimalizovanie dopadu našej činnosti na životné prostredie. To sú dôvody, prečo sme sa zapojili do stratégie ISO 14064, čim aktívne znižujeme uhlíkovú stopu v hutníckom a recyklačnom priemysle.

Vďaka optimalizácii výrobného procesu a investíciám do technológii sa nám napríklad v Heneken Melts podarilo dosiahnuť 20 násobne nižšie emisie v porovnaní s výrobou primárneho hliníka a štyrikrát nižšiu produkciu emisií v porovnaní s výrobnými závodmi sekundárneho hliníka, tzn. našich konkurentov. Tieto hodnoty predstavujú najvyšší európsky štandard.

Z našej strany neočakávame priamu pomoc od štátu. Výrazne by nám však pomohla stabilita legislatívneho rámca a predvídateľnosť podnikateľského prostredia.

Je možné vyčísliť celkové investície do zelených technológií a majú dopady aj na bežné obyvateľstvo?

Celkové investície v skupine sú rádovo v stovkách tisícov eur a ich výsledkom je znižovanie energetickej náročnosti výrobných závodov, ako aj minimalizácia dopadu na obyvateľstvo v blízkom okolí, či životné prostredie.

Azda najzaujímavejším príkladom je nakladanie so spalinami v Heneken Melts, kde efektivita spaľovania našich pecí je na takej úrovni, že napríklad nemecké emisné normy dokážeme plniť aj bez filtra. Avšak v Heneken Melts máme ešte aj filtráciu s adsorbentom a zároveň duálne spaľovanie. Tým pádom klesá spotreba, stúpa efektivita výroby a znižujú sa emisie.

V jednoduchosti povedané, limit je 10 a my vypúšťame do prostredia 1. Sme výrazne pod povolenými limitmi. Je to výhoda pre nás, ako subjekt pôsobiaci na trhu, aj pre obyvateľov, ktorí pre nás pracujú alebo v okolí  žijú.

Pomáha v tejto sfére firmám štát dostatočne?

Z našej strany neočakávame priamu pomoc od štátu. Výrazne by nám však pomohla stabilita legislatívneho rámca a predvídateľnosť podnikateľského prostredia. Rovnako by sme privítali zníženie byrokratickej záťaže. Aj preto sme aktívnym členom Rady slovenských exportérov, kde je našim cieľom dosiahnuť efektívnejšiu synergiu so štátnymi inštitúciami.

Aké ciele má skupiny do budúcnosti?

Našu snahu, ako skupiny, pre nadchádzajúce obdobie vieme definovať nasledovne. Je to postupná modernizácia výrobných závodov tak, aby spĺňali najvyššie európske štandardy, a zároveň nestrácali na konkurencieschopnosti v rámci globálneho trhu.

Oba body spája silná téma dekarbonizácie a zavádzania ESG štandardov, ktorých implementácia je dnes nevyhnutnosťou. Ďalej je to prehlbovanie špecializácie v obchode a optimalizácia logistiky na globálnom trhu a upevňovanie štruktúry skupiny.

To znamená budovanie silných tímov na úrovni dcérskych spoločností. Dôležité je prepájanie týchto tímov naprieč skupinou s cieľom synergie a vzájomnej podpory.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Hudoba
Firmy a inštitúcie Heneken Group