Ukrajina zažaluje Slovensko aj dve ďalšie krajiny, zákaz dovozu agroproduktov je vraj otvoreným vzdorom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obilie, Ukrajina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Kyjev zažaluje Slovensko, Poľsko a Maďarsko za to, že odmietajú zrušiť zákaz dovozu ukrajinských agroproduktov. Plánuje tak urobiť na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Pre spravodajské médium Politico to uviedol ukrajinský predstaviteľ pre obchod Taras Kačka.

Právne konanie

Zákazmi sa trojica stredoeurópskych krajín snaží ochrániť ich poľnohospodárov pred nárastom exportu obilia z Ukrajiny v dôsledku ruskej blokády ukrajinských prístavov v Čiernom mori.

Opatrenia prijali napriek tomu, že Európska komisia v piatok zrušila embargo na dovoz obilia z Ukrajiny do členských štátov Európskej únie (EÚ), ktoré s ňou susedia. „Je dôležité dokázať, že tieto kroky sú právne nesprávne. A preto zajtra začneme právne konanie,“ povedal Kačka v nedeľu večer.

Ako dodal, Kyjev pripravuje odvetné opatrenia voči poľskému exportu ovocia a zeleniny. „V našich očiach sú tieto opatrenia Maďarska a Poľska vyjadrením absolútnej nedôvery v Európsku komisiu,“ skonštatoval tiež Kačka.

Najväčší systémový problém

Otvorený vzdor Poľska, Maďarska a Slovenska voči Bruselu nie je podľa neho len vnútornou záležitosťou EÚ, ale vyvolal to, čo nazval „najväčším systémovým problémom“, a teda či medzinárodní obchodní partneri môžu dôverovať, že Brusel hovorí za EÚ.

„Po mnoho rokov je to Európska komisia, kto je obchodným vyjednávačom a inštitúciou obchodnej politiky pre celú EÚ. A na tomto základe sme kedysi fungovali. Systémový prístup Budapešti a Varšavy ignorovať pozíciu inštitúcií EÚ v obchodnej politike, myslím, bude vo všeobecnosti problém pre EÚ, pretože tam nie je jednota,“ poznamenal Kačka.

Rozhodnutie obrátiť sa na WTO je podľa ukrajinského predstaviteľa preto, že by „mal celý svet vidieť, ako sa členské štáty v EÚ správajú k obchodným partnerom a ich Únii, pretože to môže ovplyvniť aj ďalšie štáty“.

Vývozné licencie na obilie

Slovensko predĺžilo existujúci zákaz na štyri druhy obilnín. Poľsko zaviedlo dodatočný zákaz na ukrajinskú múku a krmivo. Maďarsko podľa Kačku zašlo ešte ďalej a zakázalo ďalších 25 produktov, o ktorých dosiaľ nediskutovali, vrátane mäsa.

Predstaviteľ EÚ sa pre Politico vyjadril, že Brusel dúfa, že vyrieši boj tým, že presvedčí Kyjev zaviesť vlastné obmedzenia na vývoz v prípade náhleho nárastu. Na otázku o tejto potenciálnej dohode Kačka povedal, že Kyjev je pripravený „prevziať zodpovednosť za to, že vývoz z Ukrajiny nevyvolá žiadne cunami v susedných krajinách“ a zavedie systém vývozných licencií na obilie „v reálnom čase“, aby spomalil vývoz do susedných krajín a umožnil Ukrajine „rýchlo reagovať“, ak sa zistí prudký nárast.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurópska komisia (EK)WTO Svetová obchodná organizácia