Slovensko má o 18 percent drahšie potraviny ako Rakúsko, štát musí podľa KDH okamžite preveriť maloobchodné reťazce

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jozef Hajko
Jozef Hajko. Foto: KDH

Štát musí okamžite preveriť hospodárenie maloobchodných reťazcov. Z medzinárodného porovnania cien 27 druhov výrobkov v predajniach toho istého reťazca vyplýva, že Slovensko má o 9 percent drahšie potraviny ako Česko, o 18 percent drahšie ako Rakúsko a o 37 percent drahšie ako Poľsko.

Na trhu chýba väčšia konkurencia

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) upozorňuje, že na trh treba vniesť väčšiu konkurenciu vrátanie predaja vlastných potravín v regiónoch. Ďalej uvádza, že Ministerstvo financií SR a Protimonopolný úrad SR si musia posvietiť na hospodárenie maloobchodných reťazcov. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa KDH Lenka Halamová.

,,Za tieto rozdiely môže rozloženie trhu. Sadzba DPH je na Slovensku a v okolitých krajinách, s výnimkou Poľska s nulovou hodnotou, porovnateľná. Sedem najväčších reťazcov ovládalo podľa údajov z roka 2021 až 66 percent maloobchodného trhu na Slovensku, pričom prvá trojica mala podiel 41 percent,“ zdôrazňuje ekonomický expert KDH Jozef Hajko.

Cenové stropy nie sú dobré riešenie

Dodal, že Slovensko má oproti zahraničiu nízku konkurenciu a vytvárať cenové stropy nie je dobré riešenie. „Ak zlyhal trh, musí nastúpiť vláda a Protimonopolný úrad SR. Pri zdeformovanom trhu je povinnosťou vlády sledovať ceny v celej ich štruktúre, posudzovať konanie reťazcov a prijímať zodpovedajúce opatrenia. Vytvárať dočasné stropy na ceny produktov, čo podporuje súčasné ministerstvo pôdohospodárstva, nie je žiadnym riešením. Po uvoľnení stropov sa totiž ceny môžu zblázniť podobne, ako sa to stalo nedávno v Maďarsku,“ spresňuje Jozef Hajko.

Lokálne produkty v regiónoch

Ekonomický expert zdôraznil, že riešenie nie je ani apel Fica, ktorý tvrdí, že reťazce budú musieť prejaviť solidaritu k Slovensku, či volanie Pellegriniho, ktorý chce nasadiť cenovú políciu, ktorá bude kontrolovať predajne.

Štátnym inštitúciám nestojí nič v ceste, aby konali z vlastného popudu a vecou sa zaoberali hĺbkovo. Problém na Slovensku postupne narastal počas fungovania posledných vlád, ktoré mu nevenovali pozornosť, zanedbávali konkurenciu a neboli ústretové k predaju lokálnych produktov v regiónoch. Teraz naplno vyvrel pod vplyvom vývoja v celej Európe. Z dlhodobého hľadiska nepomôžu žiadne represívne opatrenia, lebo v EÚ je voľný trh,“ podotkol ekonomický expert.

KDH podporuje otvorenie poľnohospodárskych trhov s miestnymi produktmi a lokálny predaj z dvora.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef HajkoLenka HalamováPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieMF Ministerstvo financií SRPMÚ Protimonopolný úrad SR