Poľnohospodárstvu hrozí dlhodobá stagnácia, analytik INESS odporúča prijať viacero opatrení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, potraviny
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Problematika potravín má dva rozmery. Prvým sú rastúce ceny potravín, ktoré znižujú kúpyschopnosť niektorých vrstiev obyvateľstva a majú výrazný sociálny dopad.

Druhým rozmerom je stav slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva. V novej publikácii o cenách potravín to uviedol analytik Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Martin Vlachynský.

Dávky v hmotnej núdzi nepokryjú infláciu

Rastúcim cenám potravín podľa analytika nemožno čeliť narušením, či priamo rozvrátením maloobchodu s potravinami. „Problém by mala riešiť sociálna politika štátu a financovať by sa mal z rozpočtových zdrojov štátu,“ uviedol. Jedným z príkladov je aktualizácia dávky v hmotnej núdzi.

Tá medzi rokmi 2009 až 2023 vzrástla o 45 %, kým všeobecná inflácia v rovnakom období dosiahla zhruba 54 %. Reálna hodnota dávky v hmotnej núdzi tak za posledných 14 rokov klesla.

Poľnohospodárstvu hrozí stagnácia

Druhým rozmerom je stav slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva. Hoci finančné výsledky ukazujú pre oba sektory pomerne úspešný minulý rok, tie sa pravdepodobne nebudú opakovať a najmä poľnohospodárstvu hrozí pokračovanie dlhodobej stagnácie.

„Aj v tomto prípade však platí, že nie je možné moderný maloobchod navrátiť reguláciami 30 rokov do minulosti a nanútiť mu nevyhovujúce dodávateľské siete. Aj keby sa tak stalo, slovenskí poľnohospodári a potravinári potrebujú byť konkurencieschopní aj v medzinárodnom meradle, nielen uplatniť svoje výrobky na domácom trhu,“ povedal Vlachynský.

Potrebné nové vládne politiky

Podľa analytika INESS sú preto potrebné vládne politiky, ktoré umožnia prílev kapitálu a inovácií do oboch odvetví, vznik dodávateľských združení, podporia rýchlejší postup sceľovania pozemkov a pozemkových úprav, úpravy hygienických pravidiel či jednoduchšie zamestnávanie sezónnych pracovníkov.

„Rastúce ceny potravín sú však vo výsledku najmä odrazom nesprávnej makroekonomickej politiky doma aj v za posledné roky. Inflácia sa nedá „zrušiť“ žiadnym regulačným opatrením,“ tvrdí analytik. Podľa neho je možné len zmierniť jej dopady, avšak za cenu adekvátnych nákladov pre rozpočet.

„Vzhľadom na to, že na jeseň tohto roka už inflácia vykazuje jasné znaky spomaľovania, odporúčame do tohto vývoja nezasahovať,“ dodal analytik INESS.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Vlachynský
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaINESS Inštitút ekonomických a spoločenských analýz