Vojna na Ukrajine si vyžiadala najmenej 596 životov civilistov, Rusko uvádza zabitie zahraničných žoldnierov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poland Russia Ukraine War A group of people, who have fled Ukraine, stand in a line after arriving at the border crossing in Medyka, Poland, Sunday, March 13, 2022. Now in its third week, the war has forced more than 2.5 million people to flee Ukraine
Foto: AP Photo/Daniel Cole

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu prišlo o život najmenej 596 civilistov. Uvádza to Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR), podľa ktorého tiež prinajmenšom 1 067 civilistov utrpelo zranenia. Spomedzi zabitých je 43 detí a medzi zranenými ich je 57.

Väčšinu zaznamenaných civilných obetí podľa OHCHR spôsobilo použitie výbušných zbraní so širokou oblasťou zásahu, ako je ostreľovanie z ťažkého delostrelectva a raketové útoky. Predstavitelia OSN sa domnievajú, že skutočný počet obetí je podstatne vyšší, ako bolo doteraz zaznamenané, pretože príjem informácií je oneskorený a mnohé správy je ešte potrebné potvrdiť.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že raketový útok na vojenskú základňu na západe Ukrajiny zabil do „180 zahraničných žoldnierov“ a zničil veľké množstvo zbraní, ktoré dodali iné štáty. Hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov na brífingu podľa ruských médií vyhlásil, že Rusko bude pokračovať vo svojich útokoch proti zahraničným bojovníkom, ktorí sa pridávajú k ukrajinským silám.

Spravodajský portál BBC pripomína, že ukrajinskí predstavitelia oznámili, že útok na základňu v Javorivoskom rajóne pri ukrajinsko-poľských hraniciach neprežilo 35 ľudí a 130 utrpelo zranenia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor Konašenkov
Firmy a inštitúcie Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva