Vojna na Ukrajine sa skončí, keď sa ju Rusko rozhodne ukončiť, povedal šéf OSN po stretnutí s Putinom

Russia UN
Generálny tajomník OSN António Guterres a ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas stretnutia v Moskve.

Vojna na Ukrajine bude pokračovať, kým „sa ju Rusko nerozhodne ukončiť“. V rozhovore pre televíziu CNN to v stredu povedal generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Vojna sa neskončí stretnutiami,“ skonštatoval Guterres v rozhovore s Andersonom Cooperom. „Vojna sa skončí, keď sa Ruská federácia rozhodne ju ukončiť, a keď – po pokoji zbraní – bude možnosť skutočnej politickej dohody. Môžeme absolvovať všetky možné stretnutia, ale to nie je to, čo ukončí vojnu,“ vyjadril sa.

Stretnutie s Putinom

Guterres sa v utorok v Moskve stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, aby s ním prebral „návrhy na humanitárnu pomoc a evakuáciu civilistov“ z konfliktných zón, najmä z obliehaného mesta Mariupoľ, informovalo OSN.

Putin „v princípe“ súhlasil s tým, že povolí OSN a Červenému krížu, aby pomáhali s evakuáciou civilistov z oceliarne Azovstaľ, ktorá je poslednou ukrajinskou obrannou baštou v Mariupole.

Na otázku, akú rolu plánuje OSN zohrať pri vyšetrovaní vojnových zločinov údajne spáchaných ruskými jednotkami v meste Buča pri Kyjeve, Guterres zopakoval svoje výzvy na „nezávislé vyšetrovanie“.

Falošné obvinenia

Kremeľ odmieta akýkoľvek podiel na masových vraždách civilistov na Ukrajine a bez dôkazov opakovane tvrdí, že fotografie tiel na uliciach Buče sú „falošné“.

Odkedy sa však ruské vojská začiatkom apríla stiahli z okolia Kyjeva, objavujú sa ďalšie dôkazy o masových hroboch v mestách Buča aj Boroďanka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe António GuterresVladimir Putin
Firmy a inštitúcie Organizácia Spojených národov (OSN)SČK Slovenský Červený Kríž