Sociálna poisťovňa začína posielať rozhodnutia o priznaní rodičovského dôchodku, uviedla aj spôsob vyplácania

Sociálna poisťovňa, dôchodky
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo, www.gettyimages.com - koláž SITA Financie.

 Sociálna poisťovňa už začala rozhodovať o nároku na rodičovský dôchodok. Týka sa to zatiaľ nových žiadateľov o priznanie starobného dôchodku, o ktorých Sociálna poisťovňa rozhoduje po 28. februári tohto roka. V najbližších dňoch im tak spolu s rozhodnutím o priznaní dôchodku doručí aj prvé rozhodnutia o rodičovskom dôchodku. Sociálna poisťovňa o tom informovala v tlačovej správe.

Rodičovský dôchodok

Poisťovňa zároveň spracovala údaje z vyhlásení, na základe ktorých dieťa odoprelo biologickému rodičovi, či rodičom nárok na rodičovský dôchodok alebo ho presmerovalo na náhradných rodičov. Takýchto vyhlásení bolo viac ako 19,5 tisíca, na základe ktorých viac ako 19-tisíc dôchodcom nárok na rodičovský dôchodok nevznikne a naopak, na základe prejavenej vôle dieťaťa ho dostane 400 náhradných rodičov.

Spolu s rozhodnutím o priznaní rodičovského dôchodku Sociálna poisťovňa zašle poberateľovi starobného dôchodku aj informačný list predsedu dozornej rady Sociálnej poisťovne a ministra práce, sociálnych vecí a rodiny o význame rodičovského dôchodku.

Odhadujeme, že nárok na rodičovský dôchodok bude mať v tomto roku približne 800-tisíc dôchodcov. Im vďaka nemu zvýšime dôchodky o desiatky eur. Tento rok dostanú seniori rodičovský dôchodok v jednej sume za celý rok. V budúcom roku už bude rozdelený k mesačnému dôchodku, “ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Maximálna suma

O nároku na rodičovský dôchodok a jeho výplate pre existujúcich poberateľov starobných dôchodkov, resp. poberateľov invalidných alebo výsluhových dôchodkov po dosiahnutí dôchodkového veku má Sociálna poisťovňa povinnosť rozhodnúť v zákonom stanovenej lehote do 30. septembra 2023. Tento krok vykoná automaticky, bez osobitnej žiadosti dôchodcu či jeho detí.

„Urobíme tak po hromadnom spracovaní údajov k dávke, pričom našim cieľom je rozhodnúť čo najskôr, aby sme sa mohli venovať individuálnym prípadom – existujúcim alebo novopriznaným,“ povedal generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Michal Ilko.

Rezort práce a sociálnych vecí odhaduje, že nárok na rodičovský dôchodok by malo získať približne 800-tisíc dôchodcov. Jeho maximálna suma pre jedného rodiča od jedného dieťaťa v tomto roku dosiahne 21,80 eura mesačne, teda za celý rok 261,60 eura. Rodičovský dôchodok vyplatí Sociálna poisťovňa v tomto roku v jednej úhrnnej splátke. Od roku 2024 ho už bude poisťovňa vyplácať mesačne vopred, vždy v pravidelnom opakujúcom sa termíne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal IlkoMilan Krajniak
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa