Robiť reformy v demokratických krajinách nie je nikdy jednoduché, tvrdí Mikloš (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ivan Mikloš
Ivan Mikloš. Foto: SITA.
Tento článok pre vás načítala AI.

Urobiť v demokratických krajinách reformy nie je nikdy jednoduché, pretože znamenajú zmenu, posun do neznáma. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol bývalý minister financií Ivan Mikloš.

Systém sa sám bráni zmenám

Ľudia majú podľa neho prirodzenú averziu k riziku, boja sa nepoznaného, často sú potom realitou aj nezodpovední politici, ktorí šíria strach a burcujú ľudí proti reformám.

Navyše, systém sa bráni proti zmenám aj sám. Napríklad, keď sú úradníci zvyknutí na nejaký daňový systém a mali by si zvykať na nový, znamená to viac práce a menej pohodlia. A zase neistotu a strach z neznámeho,“ priblížil bývalý minister financií.

>>> Celý video rozhovor s Ivanom Miklošom

Ako dodal, v prvej vláde Mikuláša Dzurindu bolo dôležité silné vnútorné presvedčenie a zhoda v celej vtedajšej koalícii na potrebe reforiem, napriek politickým rizikám a nepopularite.

Tatranský tiger

Napriek množstvu strán sme mali spoločný cieľ, dobehnúť integračné manko, to nás držalo pokope. A aj schopnosť Mikuláša Dzurindu manažovať vládu zloženú z ôsmich veľmi rozdielnych politických strán,“ pokračoval Mikloš.

Druhá Dzurindova vláda bola viac homogénna a presvedčená o potrebe reforiem. Tie potom priniesli veľmi rýchlo aj viditeľné výsledky, z nich najvýraznejšia bola zmena imidžu krajinu.

V roku 2003 – 2004 nás Svetová banka vyhlásila za najreformnejšiu krajinu na svete, vtedy vzniklo aj to pomenovanie tatranský tiger,“ dodal bývalý minister financií. Slovensko sa podľa neho stalo známym práve svojimi reformami a prilákalo veľa investorov, vrátane automobiliek.

Rozhovory zo štúdia SITA si môžete vypočuť aj na —> Spotify

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe DzurindaIvan Mikloš
Firmy a inštitúcie Svetová banka