Finančné asociácie odmietajú Vetrákov návrh o osobitnom odvode z podnikania, hovoria o porušení pravidiel a diskriminácii

Milan Vetrák
Predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR Milan Vetrák z OĽaNO. Foto: SITA/Branislav Bibel

Viaceré finančné asociácie nesúhlasia s novelou zákona o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach, ktorú predložil poslanec Milan Vetrák. Predmetnou novelou sa navrhuje rozšíriť okruh subjektov s povinnosťou platenia osobitného odvodu z podnikania a rovnako tak sa navrhuje zvýšenie predmetného odvodu.

Nesúhlas v spoločnom stanovisku deklarovali lízingová asociácia, sprostredkovateľská asociácia, ako aj obchodníci s cennými papiermi či sprostredkovatelia v poisťovníctve.

Porušené pravidlá

Podľa zástupcov asociácií sa Vetrákovým krokom obišlo štandardné pripomienkové konanie, ktorého účelom je kvalitný legislatívny proces a zároveň zachovanie sociálneho zmieru v rámci tripartity.

Zároveň sa podľa nich porušili legislatívne pravidlá tvorby právnych predpisov a v neposlednom rade i záväzky obsiahnuté v Programovom vyhlásení vlády Slovenskej republiky. Asociácie vyzývajú Vetráka, aby predmetný návrh novely stiahol. Diskusiu k predmetnému návrhu by podľa nich mala zastrešiť najmä Národná banka Slovenska a Ministerstvo financií SR.

Diskriminácia subjektov

Návrh podľa asociácií výrazne zasahuje do daňovo-odvodového zaťaženia stoviek subjektov pôsobiacich na Slovensku a zároveň zasahuje vyše 20-tisíc podnikajúcich subjektov pôsobiacich na finančnom trhu.

Taktiež sú podľa nich diskriminované domáce subjekty, pričom návrh sa nedotýka zahraničných pobočiek pôsobiacich na Slovensku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Vetrák
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRNBS Národná banka Slovenska