Aj v prvom polroku zadržali na Slovensku falošné eurá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro, peniaze, bankovky, mince
Ilustračné foto. pixabay.com

Najväčší podiel tvorili falzifikáty nominálnej hodnoty 50 eur.

V prvom polroku bolo na Slovensku zadržaných 1 507 falošných eurobankoviek. Ako ďalej informovala Národná banka Slovenska (NBS), približne 85 % falzifikátov bolo zadržaných v obehu. V porovnaní s prvým polrokom vlaňajška je to pokles falzifikátov o 18,6 %.

Najväčší podiel tvorili falzifikáty nominálnej hodnoty 50 eur, a to takmer 60 %. Dvadsaťeurovky predstavovali 13,5-percentný podiel. Centrálna banka zároveň zaznamenala zvýšený výskyt falzifikátov nominálnej hodnoty 500 eur, a to 10,2 %.
Falošným eurám treba venovať pozornosť
Kvalita zadržaných falzifikátov je prevažne dobrá. Napriek uvedenej skutočnosti je možné falzifikáty odhaliť aj bez použitia technických pomôcok, ak sa prijímaniu peňazí venuje dostatočná pozornosť. Falzifikáty sú ľahko rozpoznateľné od pravých bankoviek použitím jednoduchého testu, ktorý spočíva v skúške hmatom – pohľadom – naklonením.

V prvom polroku 2017 bolo na území Slovenska zadržaných 574 falošných eurových mincí. Počet zadržaných falzifikátov euromincí sa dlhodobo podľa NBS znižuje. Najväčší podiel tvorili falzifikáty mincí v nominálnej hodnote dve eurá, teda 67,6 %. Všetky boli zadržané podľa centrálnej banky v obehu.

Z hľadiska kvality vyhotovenia falzifikátov euromincí ide v prevažnej miere o falzifikáty s dobrou a veľmi dobrou technickou úrovňou vyhotovenia. Preto je pre verejnosť pomerne náročné odhaliť falzifikát, najmä ak sa prijímaným minciam nevenuje dostatočná pozornosť.
Pomôckou pri podozrivých minciach je magnet
Najdostupnejšou pomôckou pre rozpoznanie podozrivých mincí je jednoduchý magnet. Euromince nominálnych hodnôt 1 euro a 2 eurá majú magnetický stred a ich skúšku je možné uskutočniť priložením magnetu k stredu podozrivej mince a následne porovnať úroveň jej magnetizmu s pravou mincou. Dôležité je sledovať tiež celkový vzhľad a farbu podozrivej euromince. Pri eurominciach v nominálnej hodnote 2 eurá je v prípade podozrenia vhodné venovať pozornosť aj nápisu na hrane.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska