Vo všetkých pohoriach na Slovensku platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lavína
Foto: ilustračné, Thinkstock

Vo všetkých pohoriach v piatok platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo, teda 3. stupeň z päťdielnej stupnice a to najmä v stredných polohách pod 1900. Za posledný deň nepribudol takmer žiadny nový sneh, no vyskytovali sa dažďové zrážky. Snežilo iba vo vysokých polohách Vysokých Tatier. Prudké oteplenie a dážď spôsobili vyššie lavínové nebezpečenstvo.

Hlavným lavínovým problémom je mokrý sneh na všetkých orientáciách. Voda v tekutom skupenstve z topenia a dažďa spôsobí, že sneh stratí svoju súdržnosť a v prípade, že tekutá voda dosiahne staršiu slabú vrstvu, lavína sa uvoľní práve po nej. Uvoľnenie lavíny alebo mokrých splazov je možné už pri malom dodatočnom zaťažení. Samovoľné lavíny sa môžu objaviť najmä na strmých svahoch nad 35° a tam, kde sa nachádza väčšie množstvo snehu vo forme dosiek a vankúšov. Na trávnatých svahoch sa môžu objaviť základové lavíny.

V piatok je na horách zamračené prevažne s vysokou oblačnosťou. Teplota sa pohybuje od -1 na Lomnickom štíte do +5°C. Fúka severozápadný vietor s rýchlosťou 5 a 10 m/s, v nárazoch do 20 m/s. Počas minulej noci sa objavili aj slabé dažďové zrážky, čo spolu s výrazným oteplením spôsobilo, že sneh sa premočil aj v stredných polohách do 2000 m n. n. V piatok by sa mali kladné teploty objaviť už aj v polohách nad 2000 m n. m. V nízkych polohách a na pohorí sa sneh pravdepodobne úplne roztopí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná služba