Zomrel kameraman Igor Luther, ktorému prezidentka Čaputová udelila Pribinov kríž I. triedy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana Čaputová, Igor Luther
Prezidentka Zuzana Čaputová a ocenený kameraman Igor Luther vyznamenaný Pribinovým krížom I. triedy počas slávnostnej ceremónie udeľovania štátnych vyznamenaní v Historickej budove NR SR. Bratislava, 2. január 2020. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

Vo veku 77 rokov zomrel slovenský kameraman Igor Luther.

Smutnú správu potvrdil na sociálnej sieti jeho spolužiak, scenárista Meir Lubor Dohnal, s ktorým spolupracoval na filme Kristove roky (1967) režiséra Juraja Jakubiska.

„Zomrel Igor Luther, úžasný filmár, kameraman a dôležitý, komplikovaný priateľ,“ uviedol. Príčina úmrtia zatiaľ nie je známa.

Igor Luther

… sa narodil 5. augusta 1942 v Banskej Bystrici. Študoval na pražskej FAMU a neskôr emigroval. Podieľal sa aj na tituloch ako Vtáčkovia, siroty a blázni (1969), Plechový bubienok (1979), ktorý dostal Oscara v kategórii cudzojazyčných filmov, ďalej Láska v Nemecku (1983) alebo Služobníčkin príbeh (1990).

V roku 2008 natočil so svojím bratom, režisérom Miloslavom Lutherom na Slovensku film Tango s komármi a v roku 2014 Krok do tmy.

V roku 2017 získal Cenu za celoživotné dielo od Asociácie slovenských kameramanov. Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová mu v januári udelila Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti kinematografie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor LutherJuraj JakubiskoZuzana Čaputová