Vo veku 69 rokov zomrel spevák Miro „Meky“ Žbirka

Meky Žbirka
Slovenský spevák a skladateľ Miroslav Žbirka počas vystúpenia v rámci galavečera súťaže krásy Miss Universe Slovenskej republiky 2019 a Česká Miss 2019. Praha, 26. august 2019. Foto: archívne, SITA/Oddelenie Marketingu & PR FTV Prima.
  • aktualizované 10. novembra 18:44

Vo veku 69 rokov zomrel spevák a skladateľ Miroslav „Meky“ Žbirka. „Správy o mojej smrti sú pravdivé, to by řekl Meky, kdyby žil,“ informovala oficiálna stránka speváka na sociálnej sieti.

Kariéru začínal v skupine Modus

Miroslav Žbirka prezývaný Meky sa narodil 21. októbra 1952 v Bratislave anglickej matke Ruth Gale a slovenskému otcovi Šimonovi Žbirkovi, mal starších bratov Jasona a Tonyho. Svoju hudobnú kariéru v populárnej hudbe začínal ako člen skupiny Modus.

„V roku 1977 získal spolu s Jankom Lehotským a Marikou Gombitovou zlatú Bratislavskú lýru za pieseň Úsmev. V období 1976 – 1980 nahral s touto skupinou dnes už klasické hity Dievčatá, Drahá, Zažni a ďalšie. V roku 1981 založil s Lacom Lučeničom skupinu Limit a vydal sa na sólovú dráhu. Prvý sólový album dostal názov Doktor Sen,“ opisuje oficiálna stránka Miroslava Žbirku.

Zlatý slávik aj Bratislavská lýra

V roku 1982 sa Miro, ako prvý interpret zo Slovenska, stal československým Zlatým slávikom a v tom istom období zvíťazil na medzinárodnom festivale v rakúskom Villachu s pesničkou Love Song (V slepých uličkách), kde získal aj cenu radia O3.

Nasledovala ďalšia zlatá Bratislavská lýra za pieseň Nechodí a ponuka nemeckých producentov na spoluprácu s firmou RCA. Za obdobie svojej činnosti absolvoval množstvo koncertov doma i v zahraničí, zahral si v muzikáli Neberte nám princeznú a nahral mnoho autorských albumov.

Po dvadsiatich rokoch si Miro viackrát zopakoval víťazstvo v ankete Zlatý slávik, tentoraz na Slovensku a absolvoval viacero koncertných turné vrátane zatiaľ posledného so symfonickým orchestrom. Niekoľkokrát sa stal Osobnosťou televíznej obrazovky. Za album Empatia z roku 2009 bol nominovaný na album roka českých hudobných cien Anděl.

„Ale strohý výpočet úspechov a ocenení ani zďaleka neobsiahne všetky zákruty pútavého života Mekyho Žbirku, ktorý je príbehom večného gentlemana, ktorému učarovala hudba ešte skôr, než sa naučil čítať. Svoje prvé skúsenosti a lokálne úspechy Meky Žbirka získaval za hranicami dávno predtým, než sa mu podarilo presláviť sa vo vtedajšom Československu,“ doplnila oficiálna stránka speváka.

HUDBA: Koncert Mira Žbirku a krst nového albumu
Spevák Miro Žbirka počas špeciálneho koncertu, na ktorom krstil nový album – Miro, za účasti hostí z Abbey Road. Bratislava, 15. október 2015. Foto: SITA/Marko Erd.
HUDBA: Koncert Mira Žbirku a krst nového albumu
Spevák Miro Žbirka počas špeciálneho koncertu, na ktorom krstil nový album – Miro, za účasti hostí z Abbey Road. Bratislava, 15. október 2015. Foto: SITA/Marko Erd
FILM: Meky
Slovenský spevák Miro Žbirka (druhý zľava) a český režisér, spisovateľ a publicista Šimon Šafránek (vpravo) počas slávnostnej premiéry dokumentárneho filmu Šimona Šafránka s názvom Meky. Bratislava, 13. júl 2020. Foto: SITA/Jana Birošová.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miro Žbirka