Vo veku 65 rokov zomrela architektka Zaha Hadid

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zaha Hadid
Zaha Hadid Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 31. marca (WebNoviny.sk) – Vo veku 65 rokov zomrela dnes renomovaná iracko-britská architektka Zaha Hadid. O jej úmrtí informovala BBC, podľa ktorej Hadid zomrela na infarkt v nemocnici v americkom meste Miami, kde pre zápal priedušiek podstupovala liečbu. Smutnú správu následne potvrdili aj zástupcovia Hadidinej spoločnosti.

Zaha Mohammad Hadid sa narodila 31. októbra 1950 v irackom Bagdade. Pôvodne študovala matematiku na American University of Beirut v Libanone, no architektúru vyštudovala už na prestížnej Architectural Association School of Architecture v Londýne. V roku 1979 založila spoločnosť Zaha Hadid Architects. Navrhovala stavby po celom svete, napríklad budovu ústredia spoločnosti BMW v nemeckom Lipsku, stanicu lanovky v rakúskom Innsbrucku či kultúrne multifunkčné Centrum Hejdara Alijeva v azerbajdžanskej metropole Baku.

Známa je tiež vďaka projektovaniu centra plaveckých športov Aquatics Centre vybudovaného pre letné olympijské hry 2012 či Rosenthalového centra súčasného umenia v Cincinnati, ktoré New York Times v roku 2003 označili za „najvýznamnejšiu budovu na území USA od konca studenej vojny“.

Zaslúžila sa tiež o vznik projektu zóny Čulenova v Bratislave. V roku 2004 ako vôbec prvá žena získala Pritzkerovu cenu za architektúru, neoficiálne označovanú za Nobelovu cenu za architektúru. Na konte má tiež dve Stirlingove ceny udeľované Kráľovským inštitútom britských architektov, ktoré jej udelili za Národné múzeum umenia 21. storočia v Ríme (MAXXI) a za budovu londýnskej strednej školy Evelyn Grace Academy.

Kráľovský inštitút britských architektov jej tento rok ako vôbec prvej žene udelil tiež Zlatú medailu. V roku 2010 ju americký časopis Time zaradil medzi sto najvplyvnejších ľudí roka.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať