Vo veku 62 rokov zomrel infektológ Vladimír Krčméry

Vladimír Krčméry
Infektológ a odborník na tropickú medicínu Vladimír Krčméry. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková
  • aktualizované 20. decembra 23:51

Vo veku 62 rokov v utorok večer zomrel profesor Vladimír Krčméry. Informoval o tom portál noviny.sk, podľa ktorého mal popredný epidemiológ a infektológ obojstranný zápal pľúc. „Vladko môj … trhá mi srdce,“ napísal na sociálnej sieti Facebook predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

Prof. MUDr. Vladimír Krčméry, DrSc.

… sa narodil 23. júla 1960 v Bratislave. Bol slovenský lekár, vedec – odborník na tropickú medicínu, infektológiu, onkológiu, univerzitný profesor, zakladateľ zdravotníckych, sociálnych zariadení a zahraničných humanitárnych misií v rozvojových krajinách. Je zakladateľom súkromnej Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave (VŠZaSP), kde v rokoch 2002 – 2013 pôsobil aj ako rektor.

NR SR: Udeľovanie štátnej ceny J. M. Hurbana
Lekár Vladimír Krčméry a predseda parlamentu Boris Kollár počas slávnostného udeľovania štátnej ceny Jozefa Miloslava Hurbana v reprezentačných priestoroch Bratislavského hradu. Bratislava, 1. september 2020. Foto: archívne, SITA/Kancelária NR SR.

Rozdal svoje srdce druhým

Profesor Krčméry bol podľa prezidentky Zuzany Čaputovej mužom viery a svojimi postojmi inšpiroval mnohých k lekárskej službe v chudobných krajinách či k pomoci najslabším. „Počas pandémie koronavírusu to bol práve on, kto výrazne prispel svojimi skúsenosťami a autoritou k tomu, že sme dokázali tento boj zvládnuť,“ ocenila hlava štátu. „Bol vždy plný optimizmu a nádeje a takého si ho budem pamätať. Česť jeho pamiatke,“ dodala prezidentka.

PREMIÉR: Prijal odborníkov na COVID 19
Premiér Eduard Heger a infektológ Vladimír Krčméry počas prijatia členov a spolupracovníkov konzília odborníkov premiérom SR na Úrade vlády SR v rámci poďakovania za prínos, mimoriadne nasadenie a obetavosť v boji proti pandémii ochorenia COVID-19. Bratislava, 17. máj 2022. Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR.

Správu o úmrtí profesora Krčméryho s veľkým zármutkom prijal aj premiér Eduard Heger (OĽaNO). „Bol to človek, ktorý rozdal svoje srdce druhým. Pomáhal tam, kde sa iní báli vstúpiť čo i len myšlienkami. Takým, na ktorých svet zabudol – najchudobnejším z chudobných,“ napísal v statuse na sociálnej sieti. Počas pandémie Krčméry podľa Hegera stál v prvej línii zdravotníkov, odhodlaný ju poraziť. Zvládli sme to, pán profesor. Odpočívaj v pokoji môj drahý priateľ!,“ dodal.

Neúnavný dobrák

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) opísal Krčméryho ako neúnavného dobráka, ktorý nedokázal obsedieť bez toho, aby neustále pomáhal ľuďom.

„Keď trpeli v Afrike, išiel za nimi tam. Keď HIV deti v Kambodži, išiel tam. Keď zúfalí ľudia po zemetrasení na Haiti, bol hneď tam. V zime na hranici s Ukrajinou, posledné mesiace na hranici v Kútoch. Medzitým desiatky iných projektov pre núdznych na Slovensku aj vo svete. Vždy bez ohľadu na seba a najmä svoje chatrné zdravie,“ uviedol Matovič v statuse na sociálnej sieti Facebook.

Podľa vlastných slov mu však dve veci nestihol povedať. „Ľutujem, že kvôli jeho nezištnej pomoci v covidovom konzíliu, kam som ho povolal do služby, sa toľko zla na neho osopilo. A druhé – Ďakujem, že keď ako 36 ročný najmladší profesor medicíny na Slovensku našej rodine pomohol so súrnym vyšetrením ocina a tak som ho prvýkrát spoznal,“ priblížil Matovič s tým, že zomrel úžasný človek, doslova Svätý muž. „Verím, že už dnes si v nebi,“ dodal.

Zasvätil svoj život službe ľuďom

Exminister zdravotníctva Marek Krajčí uviedol, že zomrel jeho priateľ, náš profesor Vladimír Krčméry. „Uznávaný epidemiológ a infektológ, ktorý zasvätil svoj život službe ľuďom po celom svete. Počas pandémie COVID-19 stál blízko pri nás, povzbudzoval, pomáhal všetkým nám,“ napísal na sociálnej sieti Facebook.

Podľa poslankyne Jany Bittó Cigánikovej (SaS) bol profesor Krčméry v našich končinách neobyčajným úkazom. „V srdci mi ostáva spomienka na neho, jeho prácu a nehasnúci optimizmus. Odpočívajte v pokoji, pán profesor!,“ píše na sociálnej sieti Facebook.

Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík mal rád Krčméryho napínavé príbehy zo záchranných misií. „Odpočívajte v pokoji, budete chýbať,“ uviedol na sociálnej sieti Facebook.

OPRAVA*COVID 19: Aktuálna epidemiologická situácia
Zľava: Exminister zdravotníctva Marek Krajčí a infektológ Vladimír Krčméry počas tlačovej konferencie na témy: Kampaň na podporu vakcinácie a aktuálna epidemiologická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19. Bratislava, 29. január 2021. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Ochránil životy ľudí a zabránil úmrtiam

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) poďakoval profesorovi Krčmérymu za všetko, čo pre ľudí urobil. „V celosvetovej pandémii COVID-19 ste bojovali za životy ľudí na Slovensku a robili ste všetko pre to, aby ste ich ochránili pred vírusom. Boli ste súčasťou Konzília odborníkov na ministerstve zdravotníctva, ktoré nastavovalo pravidlá v boji s novým vírusom,“ uviedol Mikulec.

Krčmérymu poďakoval aj za to, že ako skúsený odborník motivoval ľudí očkovať sa, a tým ochránil ich životy a zabránil ďalším úmrtiam. Pripomenul tiež, že vo svojej nezištnej pomoci pomáhal aj v súčasnom boji s nelegálnou migráciu, kedy bol vytrval k dispozícii občanom s nelegálnym pobytom na území Slovenska, monitoroval ich zdravotný stav a pomáhali im.

„Vážený pán profesor, pomohli ste počas svojej cesty životom mnohým, je mi nesmierne ľúto, že Vaša pozemská púť sa skončila. Navždy zostanete v našich srdciach. Ďakujeme za všetko. Odpočívajte v pokoji,“ dodal Mikulec.

MIGRANTI: Nelegálni migranti v Kútoch
Lekár Vladimír Krčméry vyšetruje nelegálnych migrantov v stanovom mestečku v blízkosti železničnej stanice v Kútoch. Kúty, 6. november 2022. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.

Slovensko stratilo výnimočného človeka

Poverený minister školstva Ján Horecký na sociálnej sieti uviedol, že sme stratili výnimočného človeka. „Profesor Krčméry v sebe spájal činorodú lásku k ľuďom so špičkovou odbornosťou. Je vzácnym vzorom človeka, pomáhajúcej profesie. Slovensku bude veľmi chýbať po každej stránke,“ napísal. Dodal, že si ho veľmi vážil.

Bývalý šéf rezortu školstva Branislav Gröhling, rovnako na sociálnej sieti, opísal Krčméryho ako pokorného, pozitívne naladeného človeka, z ktorého sršala dobrá nálada, optimizmus a úprimná ľudskosť.

Nesmierne rád som sa s ním rozprával. Vždy mal v zásobe nejakú zábavnú historku zo svojej kariéry, z rukáva vedel vyťahovať vtipné bonmoty alebo naopak, strhujúce príbehy z misií v zahraničí. Mal totiž za sebou ohromné skúsenosti. Staral sa o chorých v Ugande a Keni, o zranených po zemetrasení na Haiti či o deti s HIV v Kambodži. Všade, kde boli ľudia v núdzi, bol on a poskytoval im pomoc,“ píše Gröhling. S Krčmérym sa spoznali začiatkom roka 2020, keďže Krčméry ako odborník na tropickú medicínu, infektológiu a onkológiu pomáhal pri boji s pandémiou.

COVID 19: Prvé očkovanie na Slovensku
Infektológ Vladimír Krčméry (vľavo) počas začiatku očkovania na Slovensku vakcínou na prevenciu ochorenia COVID-19 vo Fakultnej nemocnici v Nitre. Nitra, 26. december 2020. Foto: archívne, SITA/Martin Havran

Poslanec Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí) označil Krčméryho za jedného z najväčších Slovákov našich moderných dejín. Dodal, že bol vždy ochotný pomôcť krajine, a to i za cenu veľkého osobného nepohodlia.

„Vždy plný energie, ochoty a láskavosti k človeku. Poradil, povzbudil, usmial sa a nebál sa. Chorí a chudobní po celom svete, tí všetci sú dnes jeho advokátmi pred tvárou dobrého Boha,“ napísal na sociálnej sieti. Šeliga uviedol, že mal veľké šťastie, že sa s profesorom Krčmérym poznal osobne, mohol si s ním tykať a kedykoľvek sa na neho obrátiť s prosbou o pomoc či radu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Krčméry