Vo svetovej atletike platí nové pravidlo, vytrvalci môžu používať iba voľne predajnú obuv

Jan volko
Foto: archívne, SITA/Marko Erd

Vytrvalci v atletike môžu na súťažiach v pôsobnosti Svetovej atletiky (WA) používať iba voľne predajnú obuv. Strešná atletická organizácia v piatok prijala toto pravidlo, ktoré vstúpi do platnosti 30. apríla. Podľa nariadenia budú môcť atléti používať iba tenisky, ktoré sú k dispozícii na nákup každému záujemcovi minimálne štyri mesiace.

V praxi to znamená, že maratónci môžu používať stále populárnejší model Nike Vaporfly. Práve spomenutú obuv mal na nohách Keňan Eliud Kipchoge v októbri 2019 vo Viedni, kde na špeciálnej akcii ako prvý človek pokoril na maratónskej vzdialenosti dvojhodinovú hranicu – trať dlhú 42 195 metrov absolvoval za 1:59:40 h.

„Nezávislý výskum preukázal, že pokrok vo vývoji obuvi môže ohroziť integritu nášho športu. Ak tenisku nemôže získať každý, v takom prípade ide o prototyp a použitie v súťažiach nebude povolené,“ uvádza sa v stanovisku WA.

Keďže OH 2020 v japonskom Tokiu sa začnú o viac ako päť mesiacov, vytrvalci z celého sveta majú možnosť vybrať si takú obuv, aby spĺňala reglement WA. Rovnako tak výrobcovia tenisiek majú možnosť naplniť predpisy, aby v ich výrobkoch mohli športovci bojovať o olympijské medaily.

„Som presvedčený, že nové pravidlo vytvorí pred OH 2020 akúsi rovnováhu medzi potrebami športovcov a ponukou výrobcov. Nemôžeme zakázať obuv, ktorá je na trhu dostatočne dlho, no môžeme načrtnúť čiaru, ktorú nechceme prekročiť,“ poznamenal prezident WA Sebastian Coe.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eliud Kipchoge