Vo finále MS do 20 rokov sa postavia Rusi proti Švédom

Hokej
Rus Ildar Isangulov v súboji s Kanaďanom Booneom Jennerom. Foto: SITA, AP
Gustafsson

CALGARY 4. januára (WEBNOVINY) – Vo finále vrcholiacich majstrovstiev sveta hokejistov do 20 rokov sa stretnú výbery Ruska a Švédska.

Hráči „zbornej“ si v semifinále poradili s domácou reprezentáciou tesne 6:5 a „tri korunky“ zvládli tradičné severské derby s Fínskom 3:2 po samostatných nájazdoch. Rusi si zahrajú druhé finále v rade prvýkrát od roku 2004, Švédi majú šancu na prvé víťazstvo na MSJ od roku 1981.

Rusi viedli v 48. min nad mladými Kanaďanmi už 6:1, nádeje „javorového listu“ síce dokázali v priebehu piatich minút znížiť na rozdiel jediného gólu, vyrovnať sa im však nepodarilo.

V repríze vlaňajšieho finále sa teda opäť tešili Európania, a to predovšetkým vďaka hetriku a asistencii Jevgenija Kuznecova a štyrom prihrávkam Naila Jakupova.

Rusi ukončili kanadskú sériu desiatich finálových účastí na MS do 20 rokov v rade. Naposledy zámorský tím chýbal v súboji o zlato v roku 2001, keď Česi zdolali Fínsko 2:1.

„Bol to veľmi ťažký zápas. Museli sme vynaložiť veľa úsilia, aby sme ho dotiahli do úspešného konca. Dostali sme priveľa gólov, trochu sme z toho sklamaní. Štvrtý a piaty gól nemuseli byť. Počíta sa však víťazstvo,“ povedal pre iihf.com Kuznecov.

„Po našom šiestom góle nás opustilo šťastie. Kanada dala jeden, druhý, tretí gól a my sme zrazu nevedeli, čo robiť. Bolo to skutočne ťažké,“ uviedol Alexander Chochlačov.

Highlighty zo zápasu Kanada – Rusko

Pred rokom obsadili Švédi nepopulárnu štvrtú priečku, na tohtoročnom šampionáte už určite získajú cenný kov. Po dvoch tretinách síce viedli štvrťfináloví premožitelia Slovákov 2:0, v konečnom zúčtovaní im to však nebolo nič platné. Fínom sa zrejme ešte dlho bude snívať o krídelníkovi Maxovi Fribergovi.

Ten totiž najprv 104 sekúnd pred koncom tretej tretiny vyrovnal a v nájazdoch premenil rozhodujúci pokus. „Videli sme, že Fínov naše vyrovnanie psychicky zložilo. V predĺžení sme boli lepším tímom a nájazdy sú aj o šťastí,“ povedal Friberg.

Highlighty zo zápasu Švédsko – Fínsko

Výsledky utorkových semifinálových duelov (oba sa hrali v Calgary):

Kanada – Rusko 5:6 (0:2, 1:3, 4:1)

Góly: 24. B. Connolly (D. Hamilton, Huberdeau), 50. D. Hamilton (Schiefele, Strome), 50. Schwartz, 52. Gallagher (D. Hamilton), 55. Gormley (Gallagher) – 8. J. Kuznecov (Jakupov), 14. Nesterov (Žedlakov), 25. J. Kuznecov (Chochľačov, Jakupov), 39. J. Kuznecov (Jakupov, Sergejev), 31. Chochľačov (J. Kuznecov, Jakupov), 48. Kučerov

Švédsko – Fínsko 3:2 po sam. nájazdoch (0:1, 0:1, 2:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 44. Karlsson (J. Larsson), 59. Friberg (J. Sundström), rozhodujúci sam. nájazd premenil Friberg – 19. A. Ruuttu (Aaltonen, Barkov), 35. Armia

Ďalší program 36. majstrovstiev sveta hráčov do 20 rokov:

streda 4. januára 2011

o 5. miesto (Calgary):

Česko – Slovensko (19.00 h miestneho času/3.00 h SEČ už vo štvrtok ráno)

skupina o záchranu (Calgary): Lotyšsko – Dánsko (11.00 h miestneho času/19.00 h SEČ), Švajčiarsko – USA (15.00 h miestneho času/23.00 h SEČ už vo štvrtok ráno)