Vnútro varuje mladých, aby boli pri práci vo svete opatrní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Násilie
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) – Obchodovanie s ľuďmi patrí medzi najrozšírenejšie nelegálne aktivity, mladí ľudia by mali byť preto pri letných brigádach v zahraničí opatrní. Ako agentúru SITA informoval tlačový odbor kancelárie ministra vnútra, počas letných prázdnin je téma obchodu s ľuďmi veľmi aktuálna.

„Obchodovanie s ľuďmi je stále celosvetovo tretí najvýnosnejší nelegálny obchod, na ktorom sa každoročne medzinárodné organizované skupiny obohacujú o desiatky miliárd eur a neváhajú pritom zneužívať, podvádzať či násilne zaobchádzať s ľuďmi,“ uviedol rezort.

Ministerstvo vnútra preto prináša mladým, ktorí chcú v lete cestovať za sezónnou prácou do zahraničia, viaceré rady. „Obeť obchodovania s ľuďmi je ustráchaná a vzhľadom na traumu, ktorú prežije, sa zdráha o svojej skúsenosti hovoriť,“ poznamenal rezort.

O odchode treba informovať rodinu a známych

Riziko, že sa človek stane obeťou obchodu, sa dá však minimalizovať. Ako ministerstvo radí, pred odchodom do zahraničia si treba poriadne preveriť agentúru alebo osobu, ktorá prácu v zahraničí ponúka. Základné informácie si možno overiť na bezplatnej Národnej linke pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi 0800 800 818. Každá pracovná agentúra musí byť uvedená v zozname sprostredkovateľov zamestnania, ktorý je dostupný na stránke ústredia práce.

„Podpisujte len pracovnú zmluvu v jazyku, ktorému rozumiete a v ktorej je uvedené meno a adresa zamestnávateľa, adresa budúceho pracoviska, náplň práce, výška odmeny, ubytovacie podmienky a trvanie pracovného pomeru. Neprijímajte nelegálnu prácu. Vycestujte až vtedy, keď podpíšte pracovnú zmluvu a získate pracovné povolenia alebo víza,“ vyzýva ministerstvo.

O svojom odchode treba informovať blízkych či známych a doma nechať presnú adresu a telefónne číslo plánovaného pobytu ako aj čo najviac informácií o budúcom zamestnávateľovi, fotokópiu pasu a najnovšiu fotografiu. S rodinou sa tiež treba dohodnúť na tom, ako často sa budú mladí ozývať, tiež si treba vziať nevyhnutnú finančnú rezervu ako aj kontakty na organizácie, ambasádu a linky pomoci v cieľovej krajine.

Plaz dovolenka plavanie
Foto: SITA/AP

V prípade problémov treba okamžite volať políciu

„V prípade, že by ste sa v zahraničí dostali do problémov, ocitnete sa v núdzi, niekto vám odoberie doklady alebo ich stratíte, ak sú pracovné podmienky iné, ako je uvedené v zmluve, okamžite kontaktujte políciu,“ odporúča rezort vnútra.

Viac informácií a aktuality k problematike obchodovania s ľuďmi sú zverejnené i na stránke www.minv.sk v časti „Obchodovanie s ľuďmi“, kontaktovať možno tiež Informačné centrum na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality rezortu na adrese: icosl@minv.sk.

Slovensko je od roku 2011 zaradené medzi najlepšie štáty sveta v boji s obchodovaním s ľuďmi. Do programu Podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi vlani zaradilo ministerstvo 34 ľudí. Ide o slovenských občanov, ktorých prevažne vykorisťovali v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska, Holandsku, Nemecku a Česku. Pochádzajú zväčša z Košického, Prešovského a Banskobystrického kraja, najmenej ich je z Bratislavského kraja.

Veľa obetí zostáva neodhalených

Veľa obetí však zostáva neodhalených a páchateľov nepotrestaných, keďže ide o vysoko latentnú trestnú činnosť, zdôraznil rezort vnútra. Definícia obchodovania s ľuďmi hovorí, že „ide o verbovanie, prepravu, odovzdanie, prechovávanie alebo prevzatie ľudí pod hrozbou alebo použitím násilia alebo iných foriem donucovania, únosu, podvodu, zneužitia právomoci alebo zraniteľného postavenia, prijatia alebo poskytnutia platieb osobe majúcej kontrolu nad inou osobou s cieľom jej vykorisťovania“.

Je to zločin, ktorý je definovaný aj v Trestnom zákone a páchateľovi zaň hrozí trest odňatia slobody na štyri roky až doživotný trest odňatia slobody.

Približne 31 percent obetí vykorisťovali na nútenú prostitúciu, 29 percent na nútenú prácu, 22 percent nútili k uzatvoreniu sobáša. Približne 14 percent žobralo a dve percentá páchali nútenú kriminalitu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR