Vláda schválila semafor pre kultúrne podujatia. Kedy pôjdeme na koncert či do divadla?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Festival Pohoda
Foto: Archívne, SITA/Martin Medňanský
  • aktualizované 28. apríla, 14:37

Ministri na stredajšom rokovaní vlády odsúhlasili semafor pre kultúrne podujatia, ktorý nadväzuje na všeobecný COVID automat. Ako vysvetlilo Ministerstvo kultúry SR (MK SR) v materiáli predloženom na vládu, v oblasti organizovania hromadných podujatí kultúrneho charakteru sa predpokladá existencia sektorového automatu.

Kiná neotvoríte zo dňa na deň

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) po rokovaní vlády uviedla, že sa snažili o čo najviac predvídateľný materiál, ktorý zohľadňuje aj testovaciu stratégiu. Štátny tajomník MK SR Radoslav Kutaš vysvetlil, že pokiaľ je COVID automat nastavený na národnú úroveň, tak interiérové kiná ostatnú zatvorené a exteriérové kiná môžu byť otvorené.

Viac o téme: Koronavírus

V prípade prepnutia na regionálny automat budú kiná fungovať ako akékoľvek iné kultúrne podujatie. „My si od toho sľubujeme, že nedôjde k zvýšeniu mobility nárazovo, ale že sa to uvoľní postupne. Takisto po komunikácii s kinami sme dospeli k tomu, že musíte mať určitý časový priestor na to, aby ste distribúciu vôbec mohli začať. Kiná neotvoríte zo dňa na deň,“ objasnil Kutaš.

Čierna a bordová nepovoľuje žiadne podujatia

Semafor MK SR podrobnejšie upravuje režim organizovania kultúrnych podujatí, akými sú koncerty či divadelné a audiovizuálne predstavenia. Tiež formuluje podmienky automatického uvoľňovania, a to v závislosti od jednotlivých fáz pandemickej situácie. Tanečné zábavy, plesy, jarmoky a podobné spoločenské podujatia sa však naďalej budú riadiť všeobecnou úpravou hromadných podujatí.

Podľa schváleného semaforu nie sú v čiernej a bordovej fáze povolené žiadne kultúrne podujatia. Tiež nie sú povolené skúšky či zhotovovanie záznamov a on-line prenos. Od druhého stupňa varovania, teda v červenej fáze, je povolené len sedenie a kapacita môže byť zaplnená na 50 percent s tým, že v exteriéri môže byť najviac 200 a v interiéri 150 ľudí.V tejto fáze sú povolené len podujatia, ktoré nie sú pre deti alebo školské skupiny. Interiérové kiná sú v tomto stupni zatvorené.

V ružovej fáze môže byť vonku 500 ľudí

V ružovej fáze (prvý stupeň varovania) platia tie isté podmienky ako v predchádzajúcej fáze s tým rozdielom, že v exteriéri môže byť najviac 500 a v interiéri 250 ľudí. Návštevníci potrebujú na podujatie RT-PCR test nie starší ako 72 hodín alebo antigénový test nie starší ako 24 hodín.

Interiérové kiná sú otvorené v tmavožltej a svetložltej fáze (prvý a druhý stupeň ostražitosti). Povolené je len sedenie a kapacita môže byť zaplnená na 50 percent s tým, že v exteriéri môže byť maximálne 500 ľudí a v interiéri 250 ľudí.

Treba mať prekryté ústa a nos

Povolené sú aj kultúrne podujatia zamerané na školopovinných maloletých či školské skupiny. Vo fáze monitoringu môže byť na podujatí najviac tisíc ľudí v exteriéri a 500 v interiéri. V tejto fáze je už povolené aj státie pre obecenstvo.

Vo všetkých fázach platí zákaz kontaktnej interaktívnej práce s publikom. Na podujatí sa môžu ľudia zúčastniť len s prekrytím nosa a úst rúškom alebo respirátorom podľa aktuálne platného nariadenia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Natália MilanováRadoslav Kutaš
Firmy a inštitúcie MK Ministerstvo kultúry SRVláda SR