Vláda schválila národný program reforiem na rok 2022, popisuje reformné snaženie vlády

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Parlament, NR SR
Foto: archívne, SITA/Kancelária Národnej rady SR.

Vláda v stredu schválila Národný program reforiem Slovenskej republiky na rok 2022. Popisuje reformné snaženie vlády v kľúčových štrukturálnych oblastiach.

Jeho cieľom je poskytnúť komplexný prehľad o realizovaných a plánovaných opatreniach, ktorými Slovensko reaguje na špecifické odporúčania Rady EÚ pre Slovensko, a to bez ohľadu na zdroj financovania týchto reforiem a súvisiacich investícií.

Teda bez ohľadu na to, či ide o opatrenia realizované prostredníctvom kohéznej politiky, z prostriedkov plánu obnovy alebo zo zdrojov štátneho rozpočtu.

Dlhodobá udržateľnosť

Dlhodobá udržateľnosť verejných financií Slovenskej republiky patrí medzi najslabšie v rámci krajín EÚ. Tento nežiaduci stav má podľa ministerstva financií pomôcť zvrátiť najmä pripravovaná reforma prvého dôchodkového piliera.

Rovnaký cieľ sleduje aj implementácia výdavkových limitov od roku 2023. Novela dlhovej brzdy by mala priniesť stabilizáciu a znižovanie zadlženia formou prísnejších sankcií, ale aj vytvoriť priestor pre efektívne narábanie s likviditou prechodom na ukazovateľ čistého dlhu. Zvyšovanie efektívnosti výberu daní i naďalej zostáva dlhodobou prioritou vlády v daňovej politike.

Problém odlevu mozgov

Slovensko potrebuje podľa rezortu financií riešiť problém odlevu mozgov. S cieľom zvýšiť príliv vysokokvalifikovanej pracovnej sily sa preto pripravuje zjednodušenie procesov v rámci pobytovej a pracovnej legislatívy.

Oblasť bývania patrí medzi najväčšie výzvy z hľadiska kvality života na Slovensku. Prijatie bytovej politiky SR do roku 2030 spolu s akčným plánom má za cieľ zlepšiť fyzickú a cenovú dostupnosť bývania na Slovensku a jeho kvalitu.

Nový zákon o výstavbe a zákon o územnom plánovaní zefektívni stavebný proces a podporí zvýšenie celkovej úrovne bytovej výstavby.

Optimalizácia siete nemocníc

Nosnou reformou zdravotníctva bude optimalizácia siete nemocníc. Jej cieľom je vytvoriť modernú, dostupnú a efektívnu sieť, ktorá zabezpečí kvalitnú zdravotnú starostlivosť.

Venovať sa budú aj reforme starostlivosti o duševné zdravie. V oblasti dlhodobej starostlivosti sa bude dôraz klásť najmä na kvalitu, dostupnosť a koordináciu služieb.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia