Vláda sa konečne zaujíma o pomoc rodinám, vyhlásili mimovládne organizácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Tomáš Kováčik
Tomáš Kováčik z Asociácie za život a rodinu. Foto: archívne, SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 25. októbra (WebNoviny.sk) – Mimovládne organizácie podporujú vládou avizované prorodinné opatrenia, ako je pravidelné zvyšovanie rodičovského príspevku aj zvýšenie daňového bonusu. Privítali by však zvýšenie daňového bonusu aj na deti staršie ako šesť rokov, ako aj ďalšie prorodinné kroky vlády.

Očakáva konkrétne kroky

Sme veľmi radi, že sa konečne aj z vlády ozývajú hlasy na riešenie demografickej krízy a na pomoc rodinám“ uviedol v tlačovej správe Tomáš Kováčik z Asociácie za život a rodinu. Závažnosť zlej demografickej situácie si podľa neho uvedomuje aj premiér Peter Pellegrini, ktorý v júli tohto roka na tlačovej konferencii povedal, že je potrebné tento problém riešiť a prijímať opatrenia na zvýšenie pôrodnosti.

Privítali sme tiež, že sa minister Richter 9. októbra vyjadril za pravidelné zvyšovanie rodičovského príspevku, nakoľko považujeme za dôležité odstrániť veľký prepad v príjme rodiny po skončení materskej,“ povedal Kováčik.

Od šéfa rezortu práce a sociálnych vecí očakáva konkrétne kroky v oblasti podpory rodín a to nielen finančné, ale aj kroky k zmene negatívnych nálad voči rodičovstvu a deťom.

Zvýšenie daňového bonusu

Kováčik tiež uvítal ohlásené zdvojnásobenie daňového bonusu pre pracujúcich rodičov detí do 6 rokov od apríla budúceho roka, ktoré predstavili štátny tajomník za Most-Híd Ivan Švejna spolu s poslankyňou Mostu-Híd Irén Sárközy .

Ohlásené zdvojnásobenie daňového bonusu pre pracujúcich rodičov detí do 6 rokov vnímame ako začiatok podpory mladých rodín. Zvýšenie daňového bonusu sme navrhovali v našej výzve vláde plošne pre všetky deti ako jedno z viacerých prorodinných opatrení,“ tvrdí Kováčik.

Upozornil na to, že v susednom Rakúsku je daňový bonus 1 500 eur ročne na každé dieťa, aj nad 6 rokov. „Snáď sa časom podarí aj na Slovensku ešte viac zvýšiť daňový bonus a rozšíriť ho aj na rodiny s deťmi staršími ako 6 rokov,“ uzavrel.

V máji 12 mimovládok adresovalo vláde výzvu na neodkladné realizovanie prorodinných opatrení v rámci sociálnych balíčkov. Poukazovali na veľmi zlý demografický vývoj, ako aj na túžbu rodín mať viac detí, od čoho ich však vzďaľuje strach z finančnej situácie v budúcnosti i hodnotové zmeny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Irén SárközyIvan ŠvejnaJán RichterPeter Pellegrini