Vinár Duč odsúdený za spreneveru eurofondov nezaplatil finančný trest, štátu spôsobil miliónové škody

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Duč ako konateľ Tokajskej spoločnosti Viničky a Vinárstvo Viničky nehospodáril s pridelenými dotáciami hospodárne a efektívne. Foto: /sirava.sk/turistika/tokajska-spolocnost-vinicky

Podnikateľ Štefan Duč, odsúdený za nezákonné využitie európskych dotácií, nezaplatil peňažný trest 100-tisíc eur. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní Špecializovaného trestného súdu, ktorý na piatok (8. apríla) vytýčil verejné zasadnutie za účelom rozhodnutia o nariadení náhradného výkonu trestu.

Súd vyčíslil škodu na 2,8 milióna eur

Podľa Trestného zákona sa náhradný trest odňatia slobody ukladá v prípade zmarenia výkonu peňažného trestu. Súd v takomto prípade môže uložiť trest v dĺžke do piatich rokov väzenia.

Najvyšší súd SR v apríli 2021 potvrdil vinu a trest pre podnikateľa Štefana Duča v kauze nezákonne využitých dotácií pre vinárstva. Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici ešte v decembri 2019 uložil Dučovi trest desať rokov väzenia a peňažný trest 100-tisíc eur.

Uznal ho totiž za vinného z poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev a subvenčného podvodu v súvislosti s dotáciou na rozvoj dvoch vinárskych firiem v obci Viničky. Súd v rámci verdiktu skonštatoval, že podnikateľ spôsobil štátu a Európskej únii škodu viac ako 2,8 milióna eur.

Podnikateľ dohadzoval kšefty známym

Podľa verdiktu súdu Štefan Duč ako konateľ Tokajskej spoločnosti Viničky a Vinárstvo Viničky verejné prostriedky vo výške viac ako 5,3 milióna eur nevynaložil hospodárne a efektívne, pretože zariadenia potrebné pre fungovanie spoločností nenakúpil za najlepšiu cenu.

Nenávratnú dotáciu mu poskytla Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA). Podľa obžaloby technológiu na výrobu a spracovanie vína nenakúpil priamo, ale prostredníctvom reťazca subjektov, medzi ktorými bola aj spoločnosť odsúdeného Mikuláša Varehu.

Duč vinu popiera

V reťazci bola okrem Varehovej aj firma, ktorá Dučovi dodala technologické zariadenie pre vinárske závody. Išlo pritom o spoločnosť, ktorej majiteľ dovtedy s takou komoditou neobchodoval, žiadne skúsenosti s výrobou vína nemá a v žiadnom vinárskom závode nikdy nebol.

Súd zistil, že pri nákupe prostredníctvom spriaznených firiem sa cena zariadení niekoľkonásobne umelo zvýšila. Duč tvrdil, že je nevinný a že dotácia z eurofondov a štátu bola použitá na deklarovaný účel.

V prípade Štefana Duča išlo pritom v decembri 2019 už o druhý verdikt. Prvý padol v marci 2016. Vtedy súd uznal vinu podľa obžaloby a podnikateľovi vymeral jedenásť rokov väzenia a peňažný trest 100-tisíc eur.

Podnikateľ sa odvolal a Najvyšší súd SR vrátil vec na doplnenie dokazovania. Ani na novom pojednávaní sa však skutkové zistenia nezmenili.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mikuláš VarehaŠtefan Duč
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúraŠpecializovaný trestný súd SR